I M G 8918

22 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’ne inşa edilen 8 bin metrekarelik kapalı alana sahip TUSAŞ Üretim Tesisi’nin açılış töreni düzenlenirken, ilk etapta 100 kişinin istihdam edeceği tesis faaliyetlerine de başladı. Ticaret Borsası’nda TUSAŞ ve KMTSO ortaklığıyla şehrin ihyası ve istihdam açısından en önemli projelerden olan TUSAŞ Uçak Parçaları Üretim Tesisi’ne ilişkin basın toplantısı yapıldı. Düzenlenen toplantıya,  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri; Prof. Dr. Vahit Kirişci, Mehmet Şahin, Ömer Oruç Bilal Debgici, Tuba Köksal, Mevlüt Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, KMTSO Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, MHP İl Başkanı Vahit Demiröz, Ülkü Ocakları Başkanı Dursun Nar, Esnaf Odalar Birliği Başkanı Ahmet Kuybu ve çok sayıda basın mensubu katılım sağladı.

I M G 9004

SAVUNMA SANAYİİ SEKTÖRÜ KAHRAMANMARAŞ’IN LOKOMOTİF SEKTÖRÜ OLACAK

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu; “Ticaret ve Sanayi Odamızın TUSAŞ ile ortak işbirliğiyle tarihi açılışı gerçekleştirmiş olduk. Bu konuda sayın bakanımız ve milletvekillerimizinde çok büyük emekleri var, hepsine çok teşekkür ederiz. İmzalamış olduğumuz bu sözleşme Kahramanmaraş için 100 yıllık bir dönüşüm faaliyeti olacak.  Birçok sektörde dönüşüm yaşanacak. 100’e yakın firmamız ciddi manada bizimle beraber çalışmalar yürütüyor. Tekstil ve mutfak eşyaları üretim sektöründen sonra savunma sanayii sektörü Kahramanmaraş’ın lokomotif sektörü olacak.

I M G 8939

KAHRAMANMARAŞ SAVUNMA SANAYİİ’NDE İKİNCİ BÜYÜK İL OLDU

Cumhurbaşkanımız 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’a geldiğinde TUSAŞ’ın yapmış olduğu yatırım neticesinde, şehrimizin Kahramankazan’dan sonra savunma sanayiinde ikinci büyük il olacağını söylemişti. Geldiğimiz süreçte görüyoruz ki, Kahramanmaraş gerçek anlamda 2’nci büyük şehir konumuna ulaştı. Şehrimize çok güzel yatırımlar yapılacak. Ortaklık sözleşmesine istinaden kuracağımız ana şirketimizin adı Kahramanmaraş Uzay Ve Havacılık Sanayi A.Ş. olacak. Ana şirketimize yüzde 30 TUSAŞ ortak olacak, yüzde 70’te KMTSO Teknoloji A.Ş. ortak olacak. Biz hisse ve pay dağılımını kurmuş olduğumuz şirket üzerinden gerçekleştireceğiz. Şirket, 7 kişilik yönetim kurulundan oluşacak. Yönetim kurulu başkanı tusaş tarafından belirlenecek. En az 25 yıl ortaklık şartıyla TUSAŞ bu ortaklığı devam ettirecek. Bu projelerin geliştirilmesinde ve yapımında milyonlarca hatta milyarlarca dolar para harcanıyor.

TUSAŞ İLK 400 ŞİRKET ARASINDA

TUSAŞ dünyada akredite olmuş 400 şirket arasında bulunuyor. Uçak yapısalları bakımından açılışını yaptığımız tesis, uçak ve helikopter parçaları üretimi için faaliyete başladı. Bizim kuracağımız şirketin yapımı içinde havaalanının bitişiğine 500 dönüm arazi üzerine en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Belediyemiz ve vekillerimiz de bu konunun sıkı takibindeler. Şirketin minimum hisse bedeli 100 bin dolar üzerinden belirlenecek olup hemen hemen herkes ortak olabilecek” şeklinde konuştu.  

TUSAŞ, GELECEKTEKİ KAHRAMANMARAŞ’IN İNŞASINA YÖNELİK BİR DELİL

TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’a ve Türkiye’ye katacağı değerlere vurgu yapan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi; “Kahramanmaraşlı girişimciler olarak 1984 yılındaki verilen teşrifleri nasıl yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata dönüştürüldüğünü hepimiz biliyoruz. 2024 yılının bir ürünü olan TUSAŞ yatırımı, bu işin birinci basamağıdır. Bu kahraman şehri bu atılan adımlarla beraber Türkiye'deki savunma sanayimizin uzay ve havacılıkla ilgili faaliyetlerimizin tam da yüreğinde yer alacakların ben inanıyorum. Bu Kahramanmaraş'ın sadece sanayisinde yeni bir tercih alanı olmaktan çıkacak, Kahramanmaraş’ın psikolojisine, ekonomisine ve sosyolojisine her bakımdan artılar getirecektir. Bu memleketin yetiştirdiği evlatlar, sadece alın teri dökenleri değil, akıl teri dökenleri de bu şehirde istihdam edecektir. Savunma Sanayii Başkanlığı’mız aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize vermiş olduğu bu destek önemliydi. İkinci önemli kısmı Kahramanmaraş'taki bu TUSAŞ yatırımıydı. Bu yatırım, hepimize bunların gelecekte nasıl bir Kahramanmaraş inşa edilebileceğimiz konusunda somut bir delil. Bu çerçevede de bu tesisle beraber artık Kahramanmaraş iplikteki, tekstildeki paylarının ötesine geçecek. TUSAŞ’ın bir diğer önemli hususu; hemen havalimanının yanında Kahramankazan’dan sonra Kahramanmaraş'ın taşrada birinci yerleşkesi olacak olması. İnşallah çok kısa sürede bu konuda yol katedilmiş olacak.

I M G 8947

ATILAN EN BÜYÜK ADIM AİR-BUS TUSAŞ HAVACILIK MESLEK YÜKSEKOKULU

Bizim iki tane üniversitemiz var; biri Sütçü İmam Üniversitesi diğeri de İstiklal Üniversitesi. İstiklal Üniversitesi kurulduğu günden bugüne 5 yıl geçmiş olmasına rağmen maalesef arzuladığımız düzeyde bir gelişim sergileyememişti. Ama inşallah İstiklal Üniversitemiz genel konseptli üniversite olmaktan çıkarak, bu işe odaklı kurulmuş, fakülteleri ve enstitüleriyle birlikte Türkiye'nin dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olacak. Bu çerçevede de atılmış bir adım var zaten bu da Air-Bus TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu. Bu Yüksekokuldaki süreç de hızla ilerlemektedir. Sonraki de Cumhurbaşkanımızın duyurduğu TUBİTAK’a bağlı bilim merkezleri. Biz artık Teknofest’e aşık bir kuşağın bu ülkeye hakim olmasını diliyoruz. Bu akıl teri döken kuşak, teknoloji için, bu ülke için çaba sarf eden gençler olacaktır” ifadelerini kullandı.

SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜ KATMA DEĞER AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR

Savunma sanayinin özel sektöre açılması gerektiğini vurgulayan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz, “Ülkemizde savunma sanayi gerçekten gurur verici bir şekilde hızla gelişmektedir. Burada sadece devletin himayelerinde bir sektörü daha fazla geliştirmek mümkün değildir. Bunun özel sektöre açılması lazım. Dolayısıyla bu kuruluş, bu bakımdan da büyük heyecan veriyor. Özel sektörü savunma sanayiine kattığımız zaman Türkiye savunma sanayinde çok daha büyük başarı elde eder. Savunma sanayinin özel sektöre açma çabaları gerçekten bu sektörü Türkiye'de çok daha ileri noktalara getireceğine inanıyorum. Her şey önce hayalle başlar. Biz savaş uçağı nereden yapacağız ya? Boş şeyler bunlar derseniz hiç bir şey yapamazsınız. Türkiye’nin Avrupa'dan daha iyi bir savaş uçağı yapamaması için hiçbir neden yok. Savunma Sanayi sektörü katma değer açısından oldukça önemlidir. Biz KİPAŞ olarak ne olursa olsun önemli değil, bir nefer olarak bu işin içerisinde olacağız. Çünkü bu sektör Kahramanmaraş için önemli bir sektör, sermayeleri bir araya getiriyor. Şöyle bir tavsiyem var. Bu yatırımı uzun vadeli düşünün. Bizim insanımız bir yatırım yaptığı zaman hemen ertesi gün kar etmek istiyor. Böyle bir şey yok. Bakın belki de Kahramanmaraş 10 sene sonra komple bir uçak yapabilecek seviyeye gelecek. Dışarıdan gelen yatırımların birçoğu sanayi alanı için geliyor. Bu yatırımların iyi değerlendirilmesi lazım. Kahramanmaraş’a para bir tek sanayi alanına geliyor. Bunları artırdığınız zaman Kahramanmaraş’ın kalkınması daha hızlı olacak. Hep eleştiriliyor. Gaziantep’e şu yapılıyor, bu alınıyor diye. Biz büyük işletmeleri yaşatamıyoruz ki. Hemen paylaşıyoruz, bölüyoruz, küçülüyoruz. Dolayısıyla sanayi kültürümüzü de değiştirmemiz lazım” diye konuştu.

I M G 8988

Editör: Çağatay Gedik