Su, son yılların en kurak kış dönemini geçirdiğimiz şu günlerde insanlık için büyük önem arz ediyor. Kahramanmaraş’ta barajların kritik seviyede olması büyük bir tedirginliğe neden oluyor. Su, aynı zamanda birçok tarımsal ürünlerin ana kaynağıdır. Tarımsal alanda suyun kullanımına dikkat çeken Kılavuzlu Sulama Birliği Başkanı Ali Çoğan, açıklama yaptı. Başkan Çoğan, başta toprak ve su olmak üzere doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinde etkili olduğu gibi gelecek nesillerin tarıma dayalı gereksinimleri ve gıda güvenliğinin sağlanmasında da önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

 WhatsApp Image 2023-01-15 at 12.45.54 (1)

SU TASARRUFLU KULLANILMALI

Ülkemizde kullanılan suyun yaklaşık yüzde 74’ünün tarım sektöründe kullanıldığına dikkat çeken Birlik Başkanı Ali Çoğan, yaptığı açıklamada: “Suyun yaklaşık yüzde 74’ü tarımda kullanılıyor. Bu nedenle tarımsal sulamada yapılacak tasarruf su kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir. Sulama alanlarının çoğunda yüzeysel sulama yöntemleri uygulandığından gereğinden fazla sulama yapılmakta ve gereğinden fazla sulama suyu kullanılmaktadır. Birliğimiz tarafından su tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla görsel mesajlara önem veriliyor. Su tasarrufu konusunda verilmesi amaçlanan bilgi yazılı, resim ve renk ögeleri kullanılarak görsel mesajlar haline getirilen bu görsel mesajlar günümüz teknolojisi ile çiftçilerimize kolayca ulaştırılmaktadır. Hazırladığımız görsel mesajlarla tarım alanlarında yapılan aşırı sulama işlemlerine, bilinçsiz su tüketimine, ülkemizde ve dünyamızda kuraklık tehlikesine, su israfına, su kaynaklarımızın önemine dikkat çekilmektedir” ifadelerini kullandı.

 rtyhgjhkjkl

Dulkadiroğlu Belediyesi karla mücadele çalışmaları Dulkadiroğlu Belediyesi karla mücadele çalışmaları

DESTEKLERDEN FAYDALANILMALIDIR!

DSİ Kılavuzlu Sulama Birliği tarafından 2023 yılı sulama sezonu öncesi hazırlıkları kapsamında yedek ve ana kanal temizlik çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Çoğan, “Su alma vanalarında ve tesislerde bakım onarımlarım devam etmekte. Sulama zamanında çiftçilerimiz sorunsuz şekilde sulamalarını yapacaklar” dedi.

Kılavuzlu sulama alanının Kahramanmaraş İli Merkez Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Türkoğlu İlçeleri ile birlikte Gaziantep İli Nurdağı ve İslahiye İlçe sınırlarını kapsayan geniş bir sahada sulama hizmeti verdiklerini belirten Başkan Ali Çoğan, geçmiş yıllara nazaran yağışsız geçen kış ayları kuraklık riskini daha da artırdığını bu sebeple, Birliğimize tahsisi yapılan su kaynaklarımızın daha etkin ve verimli kullanılması için çiftçilerimizin Devletimizin sağlamış olduğu damla ve yağmurlama sulama sistemleri hibe desteklerinden faydalanılarak modern sulama sistemlerine geçilmesi gerektiğini belirtti.jghjkghkjl

2023 yılı sulama sezonunda sahada Sulama Birliği olarak su kullanımı kontrollerinin daha etkin bir şekilde yapılacağını söyleyen Ali Çoğan, çiftçilerimizden suyumuzun korunması için tarla altı su çıkışların özenle takip etmelerini, tarla altı ayak suyu çıkarmamaları konusunda hassasiyet beklediklerini söyledi.

Son olarak; Kılavuzlu Sulama Birliği olarak tarımsal sulamada su kullanımına dikkat çekmek için hazırlanan yazılı görsel afişlerde yer alan “suyu koru hayatı koru”, “suyun her damlası can verir, israf etmeyelim”, “suyla yaşa, çok yaşa” gibi mesajlar şehir ve köylerde ilgili noktalara yerleştirilerek konunun hassasiyetine çiftçilerimizin dikkati çekilmeye devam edileceğini belirtti.ghjkhkjlkş

Haber: Burhan Karagöz