Kahramanmaraş’ta 90’lı yıllarda esnaflık yapan 69 yaşında ki Şevket Kozalak, Ilıca’da ki arazisine su kuyusu vurdurmak için o dönemlerde tut çubuğuyla su bulan biriyle tanıştı. O günden itibaren kendisi de su bulmaya merak salan Kozalak, 25 yıldır sudan aldığı enerji sayesinde, yer altı su kaynaklarının yerini tespit edebiliyor ve bağlarda, bahçelerde, köylerde su sıkıntısı çekenlerin derdine derman oluyor. Birçok ulusal kanallara da çıkarak son yıllarda da adeta internet fenomeni olan ‘Su bulan adam’ Şevket Kozalak son yaptığı çalışma ile akıllara durgunluk veriyor. Sadece 1,5 metrelik bakır ve çelikten oluşan aparat kullanan Kozalak, beyin gücüyle kilometrelerce uzaktan su kaynaklarının nerede olduğunu tespit ediyor.

WhatsApp Image 2023-10-10 at 12.15.47

Afşin'deki "1. Akdeniz Bienali"nin resim sergisi sona erdi Afşin'deki "1. Akdeniz Bienali"nin resim sergisi sona erdi

BİRÇOK KİŞİYE SU BULMA KONUSUNDA YARDIMCI OLDUM

25 yıldır bu işle uğraştığını ve arazisinde su ararken böyle bir yeteneği olduğunu keşfeden Kozalak, gazetemize verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı, “25 yıldır bu işi yapıyorum. Daha evvel esnaflıkla uğraşıyordum. Kahramanmaraş Ilıca Bölgesi’nde bir yerim vardı ve oraya su vurdurmam gerekiyordu. Orada 5 dönüm bir yerim vardı. Arazimde su yoktu ve su bulmam gerekiyordu. Bir arkadaş tut çubuğuyla su bulduğunu söyledi ve ondan yardım istedik. Önce böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermedim, inanmadım. Daha sonra o arkadaş, elindeki tut çubuğuyla gezerken tepki vermeye başladı. ‘Ne yapıyorsun öyle, gerçek mi bu?” Dedim. Elinde ki çubuğu aynı yerde ben aldım ve adamın suyla arasında 5 volt varsa bende 50 volt vardı. O an bende bir şeyler hissettim. Aman ya Rabbi. Bu ne? Dedim. Ondan sonra ben bu işe ağırlık verdim. 25 seneden beri gitmediğim yer kalmadı, birçok kişiye su bulma konusunda yardımcı oldum.

Ekran görüntüsü 2023-10-10 121623

YÜZLERCE KİLOMETRE UZAKTAN BEYİN GÜCÜYLE SU BULUYORUM

Benim bu işte yüzde 70’lerde başarım var, başarı oranımı yüzde 100’e çıkarmak için uğraşıyorum. Son yıllarda artık uzaktan beyin gücüyle bu işin denemelerini yapıyorum. Kilometrelerce uzaklıktaki suları bulabiliyorum. Bunu nasıl yapıyorum? Yüzlerce kilometre uzaklıkta ki biriyle canlı görüşme yapacağım ve o kişi arazide yürüyecek, suyun üzerine geldiğinde, elimdeki aparat bana işaret veriyor. Bastığı yerde su olduğunu ben beyin gücüyle çözüyorum ve tahminlerimde yanılmıyorum. Bazı insanlar buna inanmıyor, inanmayanlar gelsinler beni test etsinler. Bu kadar iddialıyım.”

Haber: Eyüp Kağan Atlı