Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte soba fiyatları gündeme gelirken yaşanan ekonomik kriz soba fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Doğalgazın olmadığı bölgelerde sıkça kullanılan sobaların fiyatları geçen yıla göre yüzde 50 oranında arttı. Artan enerji maliyetleri, bu artışın yaşanmasında birinci sırada yer alıyor. Diğer taraftan sobalar demirden yapıldığı için fiyatlar demir maliyetlerine göre belirleniyor. Rıdvan Hoca Yeraltı Çarşısı’nda soba satışı yapan Mehmet Hüdai Karpuzoğlu, kuzine, kovalı ve döküm diye ayrılan sobaların fiyatlarının çeşitlerine göre değiştiğini söyledi.

IMG_2983

DEMİR FİYATI DAHA ÇOK ETKİLİ OLUYOR

Soba fiyatlarının çeşidine göre değiştiğini aktaran Mehmet Hüdai Karpuzoğlu, “Soba ürünlerinin satışını yaptığımız işyerimizde döküm soba, kovalı soba, kuzine soba bulunmaktadır. Kuzine, kovalı ve döküm diye ayrılan sobalarımızın fiyatları, markalarına ve kalitelerine göre fiyatları değişiyor. Fırınlı boru sobalarımızda mevcut, yemek pişirmek ve çay koymak için, biraz nostaljik görüntüsü vardır. Şömine sobalarımız var ama onlar ısınmak için değil genellikle görünüş için tercih ediliyor. Ham maddesi, boyutu ve ağırlığına göre fiyatları değişiyor, döküm sobalar daha ağır olduğu için daha pahalı oluyor. Sobalar yapımıyla genellikle demir madeni olduğundan demir fiyatına göre belirleniyor. Markaları da etkiliyor ama demir fiyatı daha çok etkili oluyor. Kovalı sobaların özellikleri çabuk ısıtır, çabuk soğur. Dökümlerin özellikleri de geç ısıtır, geç soğur. Döküm sobaları ağırlıklı olarak kömür yakar. Kovalı sobalar ise kömür ve odun yakar. Geçen seneki soba fiyatları göz önüne alındığında en düşük yüzde 50 fiyat artışı yaşandı. Türkiye'deki işte mazottan dolayı nakliye fiyatları çok arttı. İmalatta enerjiden dolayı fiyat artışı oldu. Soba ürünleri imalatı yapan fabrikalar ister istemez fiyatları artıyor. Başka çareler yok. Bundan dolayı fiyatlarda değişim aşamasında, biz de soba alıp sattığımız için ona göre fiyatlarda güncelleme yapmak durumunda kalıyoruz.

IMG_2987

VATANDAŞLARIMIZ BACALARINI TEMİZLESİNLER

Depremde en az 2 ay dükkânımız kapalıydı. Dükkânımız kapalı olduğu için bizi olumsuz etkiledi. Her yeri etkiledi. Etkilenmeyen bir yer yok. Müşteriler ister istemez fiyatların yüksek olmasından yakınıyor. Ama işte son zamlarla devletin memurlara vermiş olduğu zamlarla memurla rahatladı. Emekliler daha çok yakınıyor. Emekli de çünkü 7 bin 500 lira maaş alıyor. Bütçeyi toparlamak kolay değil ki. Şimdi mesela döküm soba ağır olduğu için fiyatı daha pahalı olur. Kovalı soba hafif olduğu için döküme göre fiyatlar az olur. Kovalı sobaların fırınlı, fırınsız, 8 köşeli, sütunlu, dört köşesi olanlarının fiyatları da çeşidine göre değişiyor. Vatandaşlarımız bacalarını temizlesinler. Özellikle soba yakanlar. Çünkü bacaları tıkalı olduğu zaman soba yanmıyor diyorlar. İnsanın nefes alıp verdiği yer burnudur, sobanın da hava alma yeri bacadır. Ona dikkat etsinler. Baca kullanmıyorlarsa da direkt çıkartıyorlarsa kesinlikle bir fır döndü taksınlar. Çünkü fır döndü hem akımı hem zehirlenmeleri önler. Buna dikkat ettiler mi? Başka bir şeye gerek yok” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş'ta ticari alanlarda dönüşüm başlıyor Kahramanmaraş'ta ticari alanlarda dönüşüm başlıyor

Haber: Emrah Özdemir