Siyaset biliminde inceleme yapılırken çağın olayları ve durumu önemli bir hal almaktadır. Politikacıların, Sanatçıların kaygıları yaptıkları eylemlere ve tepkilerine yansıdığı için de çağın olaylarını anlamada eserler önemli yer tutar. Eserlere örnek olarak Antik Yunanda karşımıza çıkan tragedyalar ya da kendi yakın tarihimizde güldürürken düşündüren ünlü komedyenlerimizi düşünebiliriz. Her bir anlatı aslında o dönemin ruhunu, fikrini ve eleştirisini barındırıl.

Bu inceleme alanı görsel, yazılı birçok alan kapsar bunların önemli bir alanda görsel alanlardır siyasal kaygıların şehirleri dönüştürmesinde bir tanıklık aracı olarak fotoğrafı ve tüm bunların yanında tabi sinemayı boş geçemeyiz. Siyaseti edebiyat ve kültür sanat üzerinden anlamak siyaset bilimi ve toplumun yapısını görmemizde çok çeşitli unsurları da verdiği için değerli ve önemlidir. Hayat güzeldir, Çizgili Pijamalı Çocuk filmi yanında yakın zamanda Türkiye’yi etkisi altına alan Kulüp dizisini bunlara örnek verebiliriz.

Günümüzde bu tepkisellik ve kaygılar aslında sosyal medya da kendini daha edebi ya da sanat olmadan gösteriyor bu durum da siyasilerin ve sanatçıların birer kanaat önderi olarak sosyal medya kullanımı da belki bu eserler niteliğinde düşünebilir ve siyaset bilimde bir inceleme konusu olabilir diye düşünmekteyim. Hatta günümüzde sosyal medya da gördüğümüz Trol olarak anlamlandırılan davranışlarda siyasetin nasıl kullanıldığı geçmişten günümüze siyasetin değişimin bir örneğidir.