Serinletici, hazmettirici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı yaygın olarak tüketilen Meyan Şerbeti, meyan kökünden yapılan bir içecek olarak biliniyor. Sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen içeceklerin başında gelen meyan şerbeti, Kahramanmaraşlı vatandaşların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Mayam olarak bilinen Meyan Şerbetini tüketen vatandaşlarda yıllardır mayamın birçok derde deva olduğunu ve susuzluğu giderdiğini söylüyor. Kahramanmaraş’ta geleneksel hale gelen, uzun yıllardır bilinen ve tüketilen meyan şerbeti, hemen hemen her köşe başında satılıyor. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan meyan şerbeti sadece meyan ağacı kökünün sadece su karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Meyan Şerbetinin nasıl yapıldığı ve nelere faydalı olduğunu Meyan Ustası Zekeriya Doğan Gazetemize anlattı.

GENELLİKLE İNSANLAR MEYAN ŞERBETİNİ SERİNLEMEK İÇİN İÇİYOR

Sokak sokak gezerek Meyan Şerbeti satışı yapan meyan ustası Zekeriya Doğan, “35 yıldır Kahramanmaraş’ta Meyan Şerbetinin satışını yapıyorum. Meyan Şerbetini yapmak için sabah kalkınca ilk önce 1 kiloya yakın meyanı bir torbanın içerisine koyuyorum. Büyük bir kazanımız var. Meyan bu kazanın içerisine koyuyorum. Üzerine çok ağır olmayan bir taş yerleştiriyorum. İçine suyu döküyorum. 2 saat bekledikten sonra çeşmemiz var, çeşmeyi açarım. O düzenekten başka bir kaba boşaltıyorum. En sonunda sırtımızda taşıdığım tuluklara dolduruyorum. İçerisine de buz koyuyorum. Ondan sonra sokağa çıkıyorum. Çarşıda gezerek meyan satıyorum. Yaz aylarında sabah saat 08:00-08:30 gibi evden çıkıyorum. Hava sıcak olursa akşam saat 19:00’a kadar çalışıyorum. Kutlama etkinlikleri olduğu günlerde gece bile çalışıyorum. Meyan şerbeti az çok satılıyor. Satışlarımıza Ramazan Ayı’dan sonra başladık. Şuan satışlarımız çok fazla değil ama durum gayet iyi. Vatandaşlardan canı isteyen içiyor. Meyan Şerbeti mideye iyi gelir. Böbreklerdeki taşın düşürülmesine yardımcı oluyor. İdrar yollarını açıyor. Genellikle insanlar bunu serinlemek için içiyor. Bazen de az önce saydığım rahatsızlıklar için doktorlar tavsiye ediyor. Rahatsızlığı bulunan vatandaşlar şişelerle alıyor” diye konuştu.  

Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor

Haber: Emrah Özdemir