Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti

6 Şubat’ta meydana gelen Asrın felaketinden en ağır yarayı alan Kahramanmaraş’ta sadece binalar değil, asırlık camiler ve birçok tarihî eser de ya tamamen yıkıldı ya da büyük zarar gördü. Depremlerde ağır hasar alan yerlerden biride Tarihi Saraçhane Çarşısı içerisinde yer alan Saraçhane Cami oldu. Beyazıt oğullarından Hacı Abdullah Bey tarafından 1618 yılında inşa edilen ve kentin tarihi simgelerinden birisi olan Saraçhane Cami meydana gelen depremlerde tamamen yıkıldı. Yıkımın büyük olmasıyla cami etrafındaki dükkanlarda yıkımdan zarar gördü. Depremlerin üzerinden 2 buçuk aylık süre geçerken, caminin enkazı dün itibariyle kaldırılmaya başlandı.

IMG_5385 - KopyaIMG_5395

DÜKKANIMIZA BİR KİŞİNİN GİREBİLECEĞİ ŞEKİLDE YOL AÇTIK

Dükkânı hasar alan esnaflardan Nusret Sapsız, ‘’Saraçhane Camisinin yıkılması dükkanımızın kepengine zarar verdi. Bu durumdan dükkânımıza 1.5 ay giremedik. Kendi imkanlarımızla dükkanımıza bir kişinin girebileceği şekilde yol açtık. Halen bu şartlarda çalışmaya devam ediyoruz. Müşterilerimiz çarşımıza gelmiyorlar. Müşterilerimiz enkazı gördüğü zaman geri gidiyorlar. Depremin üstünden 2.5 ay geçmiş daha yeni enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Arıcı danışmanıyım. Benim de arıcılara borçlarım var. 2 aylık bir sürede dükkanımızı açamadık. Bu arkadaşlara borçlarını ödememizde zorlandık’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre BayırIMG_5384 - Kopya