Kahramanmaraşlı müzik adamı, araştırmacı ve Bağlama Üstadı Mehmet Bağlar, uzun yıllardır çok yakın dostu olan Kahramanmaraşlı Ünlü Türkücü İsmail Hazar’ı kaleme alarak, gazetemizle paylaştı.

Mehmet Bağlar, Kahramanmaraş’ın tarihini, kültürünü, değerlerini, insanlarını ve bugüne kadar gelmiş geçmiş sanatçılarını anlatan arşivini sadece Manşet Gazetesi ile paylaştı. Bağlar, Arşivinde 7’den 70’e Maraş ile ilgili bilgiler olduğunu söyleyerek, bu özel arşivini sadece bizimle paylaştı. Kahramanmaraş’ın tarihi dokusunu ve kültürünü ele aldığımız bu özel arşivde, şehrin geçmişten bugüne gelen ozanlarını, bestekârlarını ve sanatçılarını ele alıp bu özel kişilikleri tek tek sayfa sütunlarımıza taşımaya devam ediyoruz. Her hafta Pazartesi günü gazetemizde siz değerli okuyucularımız için yazılar yazan ve arşivinde ki tarih kokan notları bizimle paylaşan Bağlar, bu hafta ise ilk albümünü 1983 yılında Selami Şahin’in sahibi olduğu Lider Plakta çıkaran ve albümü milyonlarca kişiye ulaşan Kahramanmaraş’ın önemli isimlerinden Ünlü Türkücü İsmail Hazar’ı kaleme aldı.

Volkan Müzik Galerisi Yöneticisi, araştırmacı ve bağlama üstadı Mehmet Bağlar ’ın kaleminden Ünlü Türkücü İsmail Hazar;

SİZE SELAM GETİRMİŞEM”
İlk kasetimi 1983 yılında yaptım, Adı “Size Selam Getirmişem” o zaman 2 milyon satmıştı. Kasete adını veren parça Size Selam Getirmişem isimli eserdi, yer gök onu dinliyordu ama kimse beni tanımıyordu, öyle bir kasetti. Bir gün radyo dinliyorum, tek göz bir odada kalıyoruz, radyoda bu türküyü Azeri bir sanatçının sesinden duydum melodi beni büyülemişti, sonra aldık onu okuduk biraz farklılaştırdık ve güzel oldu. Lise çağına kadar kendi memleketimizde okuduk, heykeltıraş ve çiftçi bir babanın oğlu olarak, maddi sıkıntı içinde değildik, ama İstanbul’a üniversiteyi okumak için geldiğimde, aslanı kediye boğduran kente geldiğimde, sorunlar sağımızda solumuzda yığınlaydı, ama şükür ki, geçen 25 yılın ardından, en büyük servet dediğim dostlarım, toplumsal kredimiz ve de yüklendiğimiz misyonla, bir insan olarak, bir sanatçı olarak, bir Maraşlı olarak, mütevazi ölçülerde hayatımızı devam ettiriyoruz. Akademik eğitim, toplumda kendini tanıman, tanımlaman, kendi yerini doğru koymanda çok önemlidir. Ama üzücü olan odur ki yıllardır Türk hak müziğini, otantik ölçülerde yapıp, tek sazlılıkta bunu icra eden kişilerin dışında popülarite boyutunda bir parça da bu içi lümpenleştiren kişilere türkücü sıfatı kondu. Ama Türk halk müziğini çağdaş bir noktaya taşıyıp akademik kimliğinle onu topluma farklı şekilde sevdirme şansım da vardı, biz bunu yapmaya çalıştık.

DEKA MÜZİK
Tabiî ki çıktığın bir sahnede ya da herhangi bir televizyon programında gerek söylediklerin gerek duruşun hele hele gerçek sanatçı olmak noktasındaki misyonunla verdiğin mesajlarda akademik eğitim çok önemli ve farkını belirgin bir şekilde koymaktadır. Ulu önder Atatürk'ün bir sözünü hatırlatmalıyım, “Herkes her şey olabilir astronot, doktor veya reisicumhur ama sanatçı asla.” Burada Allah’ın size lütfettiği, bağışladığı güzel ses güzel kişilikle toplumun önünde üreten ve sorumluluğun bilincinde olan bir insan olarak, sanatçı kimliğinle doğru mesajlar veren ve örnek kişi olan adamdır. O tarz ortamda, bir parça dışlıyorlar komplekslerinden ötürü ve kendinden farklı buldukları için dışlıyorlar ve benim kişiliğim onları hakir görmek olmadığı için ciddi bir sıkıntı yaşamadım, sonuçta herkes kendi işini yapmalı. Kasetimizi ağustos ayında çıkardık, bu 15. albümüm, adı Zay Oldu. Kaset ismi, kaset içerisinde seslendirdiğim bir türkünün ismi olduğu için oldu. Kaset 14 eserden oluşuyor, 2 yıllık bir çalışmanın ürünü. Kasetimin bütün masraflarını kendim yaptım. Zay Oldu türküsüne klip çektik, sırada ikinci klibimiz var, dağıtımı Maraşlı şirketimiz Deka’ya verdik, dostlarımızdır memleketimizin bir şirketidir, birlikte bu güzellikleri paylaşalım dedik. Çünkü kasetimiz yok satıyor hiçbir yerde bulamıyoruz, ama inşallah bu sorunu da aşacağız.

 

BİR SONRAKİ ALBÜM AŞAMASI
Piyasadaki kaostan, piyasanın karmaşasından ötürü ve piyasadaki belirsizlikten ötürü, bir sonraki albüme hazırlanmamız geç oldu. Kasetin tüm masraflarını kendim yaptım, son 2 yılı çok yoğun bir çalışma ile geçti. İstanbul’da yaşayan her Maraşlıdan daha çok ziyaret ediyorum memleketimi, bazen haftada bir bazen ayda iki defa gidiyorum. Cd’sini çoğaltıp Maraşspora gelir amaçlı hazırladık, tüm masraflarını bizzat kendim karşıladım, hatta grafiker olduğum için tasarımını da kendim yaptım, bunun heyecanını yaşadım. Marşımız dolayısıyla, bunun için bir konser düzenledik, konserde bu parçayı seslendirip, cd’nin de aynı ortamda satışını yapmayı ve Maraşpor’a gelir getirmesini hedefliyorduk, konser sonunda susadım ve cd satan çocuklardan birinden su istedim, sağ olsunlar getirdiler, merak ettiğimden sordum “hasılat iyi mi? takıma yeterince gelir elde edilebildi mi? cd satışları nasıl?” diye su getiren çocuğa. Bana “abi 1 tane satıldı onun parasına da sana getirdiğim 2 tane suyu aldım” dedi.

KAHRAMANMARAŞ ÇOK ÖZEL BİR KENT”
Maraş’ta kaset yapamam, Maraş’ta faaliyetlerimi orada yürütme şansım yok. Buna rağmen çok gidiyorum Maraş’a. Bazı sanatçılar var hatırlamazlar bile memleketlerini, bu işi profesyonelce yapan birinin orada yaşama sansı yok, Mesleğimle ilgili, İstanbul’da yaptığım işimin onda birini Maraş’ta yapabilme şansına sahip olsam buraya bir gün bile gelemem, yoğun nüfusun alabildiğine kirlenmişliğin, hırsızlığın, kapkaçın evimizin içinde bile bizi tehdit ettiği dönemde burada yaşamanın ne anlamı var ki? Mesela bu yaz Maraş’a çok gittim, 2 günlüğüne gidiyorum 3 hafta sonra geliyorum, hele aşağıda sıcaklık 46 derece iken, yaylalarda montla oturmak baksa bir keyif, doğal ve otantik güzelliğiyle Maraş çok özel bir kent, suyu, yolları. İnsanımız iyi be…

MEHMET BAĞLAR FAKTÖRÜ
Kahramanmaraş’ta Volkan Müzik Galerisi Yöneticisi Mehmet Bağlar ve oğlu Volkan Bağlar var. Kendilerini çok severim ve memlekete her geldiğimde mutlaka ama mutlaka yanlarına uğrarım. 1999 yılında o zamanlar Kahramanmaraş Belediye Başkanı olan şimdilerde ise Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek Beyin döneminde Kahramanmaraş’ta Atatürk Parkı’nda Belediyenin düzenlediği Mehmet Bağlar’ın da organize ettiği bir konser vermiştim. Çok güzel bir konserdi.

Haber: Emre Akkış