Ekran Görüntüsü 2024 01 08 120003

Yeni yılla birlikte, yüzde 49’luk zam artışıyla 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücretin, ekonomi ve tüketici fiyatları üzerindeki etkisi merak konusu olmaya devam ediyor. Yetkililer, asgari ücrete yapılan zamla birlikte alım gücünü artırmayı hedeflerken, piyasalar da yeni asgari ücretin yansımaları yakından takip ediliyor. Özellikle, meyve sebze gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarındaki değişimler, vatandaşların günlük yaşamını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor.

I M G 5562

PAZAR FİYATLARI, MARKET FİYATLARINA ORANLA ÇOK DAHA UYGUN

Manşet Gazetesi olarak, Kahramanmaraş’ta Cuma günleri kurulan kapalı semt pazarında, hem pazar esnafıyla, hem de tüketici vatandaşlarla fiyat değerlendirmesinde bulunduk. Esnaflar, pazar fiyatlarının market fiyatlarına oranla çok daha makul olduğunu söylerken, asgari ücret zammının ürünlere henüz yansımadığını, satılan ürünlerin önceki fiyatlardan alındığını dile getirdiler.

Şehir Merkezinde Kentsel Tasarım Projesi İnşası Devam Ediyor Şehir Merkezinde Kentsel Tasarım Projesi İnşası Devam Ediyor

OCAK AYININ SONUNA DOĞRU ÜRÜNLERE ZAM YANSIYACAK

Bir pazar esnafı; “Ocak ayının sonuna doğru ürünlere zam yansıyacak. Ben marul satıyorum. Alış fiyatlarımıza zam geldi fakat müşterilerimize halen aynı fiyattan satmaya devam ediyoruz. Bu süreç bir müddet böyle gider ancak sonrasında fiyatlarda bir yükselme yaşanır” dedi.

ÜRÜN ÇOK OLURSA ZAM GELMEZ

Başka bir esnaf ise şunları söyledi; “Pazar fiyatları, marketlere göre çok çok ucuz. Limon 5 TL, portakal, mandalina 5 TL, salatalık 10 TL, havuç 5 TL, turp 5 TL. Ürün çok olursa zam gelmez, fakat ürünleri zor tedarik edersek, ürün azlığından dolayı bir miktar zam gelecektir diye düşünüyorum.”

BİRÇOK ÜRÜNÜ FİYATLARI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ALAMIYORUZ

Tüketiciler, hayat pahalılığından yakınırken, ürünlere zam yapılmamasını, şuan aylık pazar maliyetlerinin 3 bin ile 4 bin TL olduğunu, zam gelirse geçimlerinin dahada zorlaşacağını söylediler. Asgari ücret zammının henüz fiyatlara yansımamış olduğunu söyleyen bir vatandaş; “17 bin TL olan asgari ücret, pazar fiyatlarına henüz yansımış değil. 1-2 hafta sonra elbette yansıyacaktır. Birçok ürünü, fiyatları yüksek olduğu için alamıyoruz. Salkım domates bunlardan biri. Kilosu 35 TL ve domates çok çabuk bozulabilen bir ürün. C vitamini almak için portakal, mandalina, limon gibi ürünleri tercih ediyoruz. Bu ürünlerin fiyatları diğer meyve ve sebzelere oranla daha makul seviyelerde. Buda tercih etme sebeplerimiz arasında yer alıyor. Benim aylık pazar maliyetim 3-4 bin TL’yi buluyor” dedi.

GEÇİNEMİYORUZ

Geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirten bir başka vatandaş ise şu sözleri kaydetti; “Durum çok kötü. Asgari ücret, pazar alışverişine yetmiyor. Geçinemiyoruz. Doya doya pazar alışverişi yapacak olsak 5 bin TL ödememiz gerekiyor. Şuan fiyatlarda büyük bir artış yok. İlerleyen zamanlarda da inşallah, asgari ücret zamlandığı için ürünlere zam yapılmaz. Durumu olan olmayan herkes alışverişini yapabilir.”

Editör: Çağatay Gedik