Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş 1.sıra Milletvekili Adayı Ali Öztunç, canlı olarak yayınlanan Manşet’le Açık Oturum programının 34. bölüm konuğu oldu. Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunumuyla Manşet Gazetesi’nin Facebook sayfası, Youtube kanalından ve Radyo Fresh 99.1 frekansından canlı olarak yayınlanan programda Öztunç, Ülkede Hak, Hukuk ve Adalet kavramları kalmadı. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin bir an önce gelmesi lazım, bir kişi her şeyi yönetemez karar veremez” ifadelerini kullandı.tek-2

GELDİĞİMİZ NOKTA DA HAKLI OLDUĞUM ORTAYA ÇIKTI

Kahramanmaraş depremiyle sözlerine başlayan Öztunç; “Elazığ’da deprem oldu, depremden sonra ben orada görev aldım. O depremde Kahramanmaraş’ta sallandı. Depremden sonra Meclis’te çıktım ve bir konuşma yaptım. Orada dedim ki, “bilim insanları, Kahramanmaraş deprem bölgesi, orada fay hattı var ve 500 yıldır kırılmadı. Kahramanmaraş’ta büyük deprem bekleniyor” diyorlar. Tedbir alalım dedim. Meclis’te basın toplantısı ve konuşma yaptım,  Kahramanmaraş’a gelip burada basın toplantısı gerçekleştirdim. Tedbir alalım dedim. Hiçbirimizin gücü depremi engellemeye yetmez bunu bende biliyorum. Ama binaları güçlendiririz, hasar alacak binaları kentsel dönüşüme sokarız. Siz hiçbir şey yapamadınız, burası deprem bölgesi 20-25 bin çadır gönderirsiniz, depoda bekler.  İnsanlar günlerdir çadır bulamadı. Ben bunları söylediğimde bana dediler ki, CHP zihniyeti milleti korkutuyor. Keşke siz haklı çıksaydınız. Ama bu bir gerçekti. Akademisyenler, hocalar bunları söylüyorlardı. Başımıza da geldi. Kurulan AFAD’a buraya yapılmaz dedim. AFAD’ın yapıldığı yer yıkıldı. Bunları söyledim. Hiç kimse umursamadı. Geldiğimiz nokta da haklı olduğum ortaya çıktı. Keşke ben haksız kalsaydım.”

KAHRAMANMARAŞ VERDİĞİ OYLARIN KARŞILIĞINI BAKAN OLARAK ALAMADI KAHRAMANMARAŞ VERDİĞİ OYLARIN KARŞILIĞINI BAKAN OLARAK ALAMADI

ENKAZLAR AKSU ÇAYINA DÖKÜLÜYOR

Asbest sorununun çok ciddi hastalıklara sebebiyet vereceğini vurgulayan Öztunç, “Aksu çayı çok kirli, pis akıyor ve kokuyor. İnsanları hasta ediyor. Sayın Bakan temiz olduğunu iddia ediyor, gidip beraber bakalım dediğimde gelmiyor. Asbest diye bir gerçek var. Asbesti ciddiye alsınlar, kanserojendir. Enkazlar dere yataklarına, Aksu çayına ve çevresine dökülüyor. Yanlış yapıyorlar. Ama son 1 hafta kaldı, gerekli müdahaleleri yapacağım. Kahramanmaraş’ı yeniden ayağa kaldırmak bana nasip olacak. Deprem konutlarının yapılacak yerleri yanlış. Tomsuklu’ya 30 bin konut yapacağız diyorlar. Hiç gittiniz mi dedim, hayır dediler. Çınarlı köyünde taş üstünde taş kalmadı. Orası fay hattının merkezi oraya tekrardan ev yapılır mı? Akıl var mantık var. Niye oraya yapacaklar biliyor musunuz? Karşısı Organize Sanayi olacağı için, ağalar para kazansın diye, arazileri kıymetlensin diye. Depremde bile parayı düşünen bir AK Parti var karşımızda.”

DEPREMDE EVİ YIKILAN HERKESE EVİNİ BEDAVA VERECEĞİZ

Öztunç, “Halkımız rahat olsun. Depremde evi yıkılan herkese evini bedava vereceğiz. Devlet bu günler için vardır. Devlet neden vergi topluyor, böyle kötü günlerde vatandaşa sahip çıksın diye. Kötü gün bugün, niye sahip çıkmıyor? Bütün deprem konutları bedava yapılacak. Kahramanmaraş’ın tamamında hasar tespitleri yanlış yapıldı, az hasara çok hasar, çok hasara ise az hasar verdiler. Özellikle köylerde bu yanlış çok yapıldı. Yeniden hasar tespitlerinin yapılmasını istedim. Kimseden ses yok.”

MEHMET ŞAHİN BENİMLE YARIŞA GİRME, YETİŞEMEZSİN

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Milletvekili Adayı Mehmet Şahin’in “Ali Öztunç Kahramanmaraş’ı bilme ve tanıma konusunda benden zayıf” dediği söze karşılık Ali Öztunç,

“Mehmet Şahin’e çok bir şey söylemek istemem ama bir cevap vermek düşer. Mehmet Şahin’i Kıbrıs Meydanına bıraksan, Beyoğlu’na git desen İstanbul Beyoğlu’na gider. Bana gelsin sıralı olarak ilçelerde ki köyleri saysın. Bertiz’e git desen batı köylerine gider. Mesela Kahramanmaraş’ta kaç tane isim olarak Yeniköy var? Desem bilmez. Bu işler televizyonlara çıkıp İstanbul’dan üfürmeye benzemiyor. Seni severim, geçmişte muhabbetimiz vardır. Çok uzun telefon görüşmelerimiz, siyasi değerlendirmelerimiz vardır. Bence Kahramanmaraş konusunda benimle yarışa girme yetişemezsin. Ama şu doğru, Mehmet Şahin Kahramanmaraş’ı kendi 4. sıra adaylarından daha iyi bilir ama benimle yarışma çünkü ben 5 yıldır milletvekiliyim. Tek Milletvekili olduğum için her köye ben gittim. AK Parti 6 vekildi, birisi Elbistan’dan, birisi Andırın’dan birisi Pazarcık’tan sorumlu ama ben her yere gittim, sürekli sahadayım. Bana niye atom karınca diyorlar biliyor musun? Sürekli köylerde olduğum için. Şu ana kadar 600’e yakın köye gittim, 11 ilçeyi defalarca turladım. Türkoğlu’nda Orçan köylerine gideceğim. Mehmet Şahin Orçan köylerini bilir mi acaba? Nerededir mesela! Ben söyleyeyim sana, Orçan köyleri Türkoğlu ile Gaziantep arasında dersem inanma çünkü orada değil.” Dedi.

BİZİM VATANDAŞIMIZ TOPLU HALDE YAŞAMAYA ALIŞKIN DEĞİL

Kahramanmaraşlı vatandaşların konteyner kent ve çadır kentler de mutlu olamayacaklarına vurgu yapan Ali Öztunç şu sözleri söyledi: “Halk devletin varlığından memnun ama hükümetin depremin ilk günleri olmamasından şikâyetçi. Halk hala konteyner istiyor. konteynerler vatandaşın isteğine göre verilmiyor, illa git konteyner kentte kal diyorlar. Bizim toplumumuz konteyner kent gibi toplu halde yaşamaya alışkın değil.  Ver adama konteyner adam evinin yerine, bağına, bahçesine kursun. Pek çok kişinin arazisi var, ver konteyneri oraya kursun ama vermiyorlar. Suyu nasıl çekeceğiz diyorlar. Çekeceksin efendim sen devletsin. Çekemiyorsa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi söylesin ben ASKİ’ye çektiririm. Buradalar zaten 500 personeli var. Zaten ASKİ burada olmasa bugün musluklardan sular akmazdı. Çadırlarda da durum aynı. Bizim toplumumuz toplu halde yaşayamaz bunu anlayın artık. Zaten çadır kent mantığı çok doğru bir mantık değil, bir süre sonra çadır kentlerde çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. O yüzden çadırları da vatandaşın kendi arazisine, kişisel alanına vermek gerekiyor, böyle durumu olmayan belki çadır kente gelebilir buda çok az bir miktardır.”

BİR KİŞİ HER ŞEYİ YÖNETEMEZ!

Kendilerinin iktidar olması halinde hak, hukuk, adalet gelecek diyen Öztunç, “Bir ülkede adalet yoksa hiçbir şey yoktur. Türkiye’de adalet şuan da yok. Hâkimler kararını Ak Parti İl, İlçe Başkanlarının emriyle veriyor. Ülkeye önce adalet gelecek, adalet gelirse yatırım gelir, dış yatırım gelir. Adaletten sonra güçlendirilmiş parlamenter sistemin gelmesi lazım. Bir kişi her şeyi yönetemez karar veremez. Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik İl, İlçe Müdürünü Cumhurbaşkanı atıyor, böyle bir şey olamaz! Bakan ne işe yarıyor. O zaman Bakanlıkları kaldırın her şeye cumhurbaşkanı karar versin. Bu sistem yanlış bir sistem, değişmesi gerekiyor ve değiştireceğiz. Zaten şuan referandum yapılsa bu sistemle ilgili yüzde 75 ret kararı çıkar.

İTHAL ADAYA OY VERMEYİN

Maraşlının derdine dertlenmeyenlere oy vermeyin, Maraş’la hiç ilgisi olmayanlara, Bayramda dahi Maraş’a gelmeyen, kabristanlara gitmeyenlere oy vermeyin, onlar seçim için gelenler. Ben seçim olmadığı dönemlerde köy köy gezerken Ak Parti’nin adayları neredeydiniz!  Sayın Bakan, Adana Vekilliği yapmış, geçmişte sordukları zaman benim Maraş’la bir alakam yok, ben Adana’da siyaset yapıyorum derdi. 42 yıl önce Maraş’ı terk etmiş gitmiş şimdi gelmiş Maraş’ta milletvekili olacak. Ben çok net söylüyorum Sayın Bakan seçilecek, gidecek ve bir daha gelmeyecek. Sayın Kirişci’yi bulamazsınız bir daha, Adana’da yaşıyor evi orada. Maraş’ta evi olmayana oy vermeyin kardeşim. Ben Maraş’ta yaşıyorum kiracıyım. Burada bir düzenim var. Daha önce Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ankara’dan geldi. Kendisi ithal adaydı. Tayyip Bey ceketini gönderdi seçin dedi. Maraşlı da seçti. Güya belediyeciliğin kitabını yazmıştı, yaptıkları ortada. Ben hemşerilerime sesleniyorum. Ey Kahramanmaraşlılar, eğer siz Hayrettin Güngör’ün çalışmalarından memnunsanız gidin oyunuzu Ak Parti’ye verin helali hoş olsun, eğer memnun değilseniz oyunuzu bana verin, karşısında bu adam var Ali Öztunç. Bu seçim Kahramanmaraş’ta Hayrettin Güngör ile Ali Öztunç arasında ki bir seçimdir” şeklinde konuştu.

APO’YU AFFETMEK İÇİN GİRİŞİMDE BULUNUYORLAR

Öztunç, kendisine HDP ortaklığıyla ilgili yöneltilen soruya cevaben, “CHP ile HDP’nin bir ortaklığı söz konusu değil. Diyorlar ki CHP ile HDP ittifak. Maraş’ta HDP’nin milletvekili listesi var mı? Var. Adam kendine çalışıyor, oy istiyor. Nasıl ittifak oluyoruz o zaman? Peki HÜDAPAR? Gaffar Okkan’ın katili olanlar, Ak Parti’nin listesinden aday. Bizim listemizde HDP’nin adayı yok, onlar ayrı liste çıkarmışlar. Ama HÜDAPAR’ın adayları AK Parti’nin listesinde var. Cumhur İttifakı içinde bulunan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder Aksakal canlı yayında “4 Hizbullahçıyı Cumhurbaşkanı affetti çünkü yetkisi var, PKK’yı da affeder, gerekirse Öcalan’ı da affeder, Vallahi de eder çünkü yetkisi var” dedi. Apo ile AK Parti anlaşmış. İmralı’ya da 2 defa heyet göndermişler. Son İstanbul seçilerinde de anlaşmışlardı, Abdullah Öcalan mektup yayımlamıştı “AK Parti’ye oy verin Binali Yıldırım’a oy verin” demişti. Osman Öcalan kırmızı bültenle aranırken devletin televizyonuna TRT’ye çıkartılmıştı. Bunların hepsi oldu. Bunu bana açıklayın, Apo’yu nasıl affedeceksiniz? İmralı’yla konuşuyorlar Apo’yu affetmek için girişimde bulunuyorlar” sözlerini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDIM KAHRAMANMARAŞSPOR ŞUAN DA SÜPER LİG’DEYDİ

12 Şubat Stadyumunun yıkılmasına anlam veremediğini aktaran ve futbol takımının desteklenmediğine vurgu yapan Öztunç, “Stadyum diye inledik. Dediler ki bu stadyum depreme dayanıksız. Her yer yıkıldı stadyum yıkılmadı. Nasıl rapor vermişler bilmiyorum. Ben depremden 3 ay önce Maraş’ta yapı stoku nasıl, binalar kontrol edildi mi diye bir önerge vermiştim. Depremden 4 gün önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevabı geldi. Sayın Murat Kurum imzalamış. Cevapta, ”Maraş’ta ki bütün binaları kontrol ettik, sadece 4 bina riskli. O binalar yıkılabilir.” Kaç bin bina yıkıldı, bunlar bu kadar liyakatsiz iş yapıyorlar. Stadyum içinde aynı durum geçerli. Bizim insanımız maçları seyretmek için Osmaniye’ye gitti, yazık değil mi? Kahramanmaraşspor büyüse, Süper Lig’e çıksa, buraya büyük takımlar gelse, onlarla beraber maçları seyretmek için taraftar gelse, lokantalarda yemek yese, otellerde konaklasa, giderken 1 kilogram tarhana, 1 kilogram biber, 1 kilogram dondurma alıp gitse şehrimizin ticareti artsa, reklamı yapılsa kötü mü olur? Geçmişte Kahramanmaraşspor 1.lig’teydi. O günler ne güzeldi, bugün niye yok? Çünkü şehrin büyümesini istemeyen bir zihniyet var. Küçük kalsın bizde kalsın anlayışı var. İnsanlar gözünü açmasın, para kazanmasın. Gözünü açarlarsa bize oy vermezler diye bakıyor, o yüzden de büyütmüyorlar. İnşallah bu seçimi alalım, seçimden sonra Gençlik ve Spor Bakanı kim olacaksa ilk işim Kahramanmaraş’a stadyum yaptırmak olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydım Kahramanmaraşspor şuan da Süper Lig’deydi.”

EVE LAZIM OLAN, CAMİ’YE HARAMDIR!

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan mülteci sorununa da canlı yayında değinen Öztunç, “Mülteci sorunu çözülmeli, hepsi ülkelerine gönderilmeli. Orada ki sorunlar çözülmeli. Biz bunu yıllardır söylüyorduk ama bize Esad ile yan yana olduğumuzu dile getiriyorlardı. Şimdi Erdoğan Esad’ın yanına adam gönderdi beraber anlaşıyorlar. Biz Suriye politikasını değiştireceğiz, Suriye’de barışı getirmeye çalışacağız, huzurun gelmesini sağlayacağız. Bizim topraklarımıza yönelik bir terör olayının önüne geçeceğiz. Ardından Suriyelileri evlerine göndereceğiz. Biz misafirliğimizi yaptık, ama misafirlikte bir yere kadardır. Artık kendi insanlarımıza zarar vermeye başladık. Bir söz vardır, “Eve lazım olan, Cami’ye haramdır.” Biz kendi vatandaşımızı aç bırakmışız, onlara bakıyoruz.” Dedi.IMG_6043

Haber: Eyüp Kağan Atlı