6 Şubat’ta meydana gelen, “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 46 bine yakın vatandaş hayatını kaybetti, yaklaşık 700 bine yakın yapı da hasar gördü. Tüm Türkiye deprem bölgesindeki yaraları sarmak için seferber oldu. Türkiye’deki sayısızca belediye de deprem bölgesindeki çalışmalara destek verdi. Depremin yaraları her geçen gün sarılmaya devam ediyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi deprem sonrası yerel yönetimlerin Kahramanmaraş’taki çalışmalarıyla ilgili İstişare ve Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya; AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta görev yapan belediye başkanları katıldı. 2018 yılında “İmar Barışı” düzenlemesinde dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Mehmet Özhaseki, yaşanan deprem sonrası bazı siyasi parti liderlerinin ve bazı belediye başkanlarının deprem bölgesine turistik gezi için geldiklerini ifade etti.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 16.48.34

İNŞALLAH GÜZEL ANILARLA AYRILIRLAR!

Özhaseki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Koca koca partilerin genel başkanları, koca koca belediyelerin anlı şanlı her gün televizyonlarda hava atıp gezen başkanları, ne yazık ki deprem bölgelerinde turistik seyahat yapıyorlar. Yanlarında onlarca kamerayla geliyorlar. Görüntü veriyorlar, selfieler çekiyorlar. Birkaç tane kendi öğütledikleri yandaşları, bir takım hükümet aleyhine, devlet aleyhine sloganlar atarak onları da tahrik ediyorlar. O görüntülerden sonra da turistik seyahatleri bitiyor ve yavaş yavaş dönüp gidiyorlar. İşleri rast gelsin, ne diyelim. İnşallah güzel anılarla ayrılırlar. Onların turistik seyahatleri hayırlı olsun. Üzülecek nokta burası. Buraları sadece bir seçim malzemesi için görüyorlar. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, biz öyle görmüyoruz. Siyasi kavga içinde de olmayacağız, hizmet etmeye devam edeceğiz. Dua almaya devam edeceğiz. Benim hiç içimden atamadığım, en çok üzüldüğüm bir nokta da, yıllardır bu işin içinde olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum: Nihayetinde 20 yıl belediye başkanlığım var, bakanlık var. Bu işlerle uğraşıyoruz.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 16.48.33 (2)

53 BELEDİYEMİZ YARALARI SARMAYA DEVAM EDİYOR

Depremin ilk anından itibaren Kayseri hep buradaydı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi buradaydı şu anda da burada. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri, Kırıkkale Belediyesi, Çorum Belediyesi, Ağrı Belediyesi, Aksaray Belediyesi, Zonguldak Belediyesi ve Isparta Belediyesi işin başından beri buradalar. İl belediyelerinin yanı sıra İstanbul’dan; Ümraniye Belediyesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Kayseri’den Melikgazi Belediyesi, Akkışla Belediyesi, Ünyan Belediyesi, Tomarza Belediyesi, Yahyalı Belediyesi, Yeşilhisar Belediyesi, Manisa’dan Yunus Emre Belediyesi, Kocaeli’nden Darıca Belediyesi ve Dilovası Belediyesi, Ağrı’dan; Hamur Belediyesi ve Taşlıçay Belediyesi, Nevşehir’den Kozaklı Belediyesi, Çankırı’dan Çerkez Belediyesi burada merkezde hizmet etmeye devam ediyorlar. Diğer ilçelerde birçok belediyelerimiz burada hizmetlerine devam ediyor. 3 büyükşehir belediyemiz, 7 il belediyemiz, 43 tane de ilçe belediyemiz, depremin ilk gününden itibaren gerek merkezinde gerekse de ilçelerinde görev aldılar. Toplam 53 belediyemiz yaraları sarmaya devam ediyor. Allah kendilerinden razı olsun, Allah keselerin bin bereket versin. Kendilerinin bin bir türlü sıkıntısı olmasına rağmen, projeleri yarım kalmasına rağmen tamamını unuttular, o günden beri belediye başkanlarımız Ankara’dan tek bir kuruş istemeden ellerinde ne varsa getirip buradaki kardeşleriyle bölüşüyorlar.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 16.48.34 (2)

ASRIN FELAKETİ DEĞİL BİN YILIN FELAKETİ!

Bu depremler için asrın felaketi deniliyor emin olun asrın felaketi değil, bin yıllık Anadolu medeniyetleri tarihinde en büyük afet ile karşı karşıyayız. İki tane üst üste yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler, 30 kilometre mesafede oluşan fay kırıkları, 14 milyon insanı etkilemiş olması felaketi gözler önüne seriyor. Şu anki verilerle 46 bin can kaybı, orta hasarlı yapıların da yıkılmasıyla 650 bin ile 700 bin arasında bağımsız birimin yeniden yapılacak olması vb. bin yılın en büyük afeti ile karşı karşıyayız. Depremin ilk anından itibaren, devlet iş başındaydı. Bazılarının ömrü fitne fesatlıkla geçiyor, ortalığı karıştırmakla geçiyor. Demek ki onların işlerine öyle geliyor. Allah onlara iyilik versin. Bir taraftan insanlar bu yarayı nasıl sararız, bu dertten nasıl kurtuluruz diye herkes elindeki imkânlarla oluyor. Depremin yaşandığı ilk andan itibaren Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün bakanlarımız ve bizlerde belediyeler olarak bir uçtan tutmaya çalıştık. Kim nereye yakınsa oraya doğru koştu. Şunu samimiyetle söylemek istiyorum: sadece resmi görevliler değil 85 milyonun tamamı neredeyse seferber oldu. Küçük bir fitne grubunu dışarıda tutuyorum. Hayatta böyle bir imtihan zaten bir tarafta kötüler olacak ki iyilerin kıymeti belli olacak. Onlar vazifesini öyle icra edecek. Her türlü sosyal medyada dışarıda fitne saçanlar için söylüyorum.

WhatsApp Image 2023-03-10 at 16.48.35

CHP’NİN OLDUĞU YERLERDE DE ÇALIŞIYORUZ!

İlk etapta hepimiz can kurtarma derdindeydik. Binlerce binanın yıkıldığı yerde enkazlardan can kurtarma derdindeydik. İnsanoğlu böyle bir şeydir, can kurtulunca ısınmak istiyor, karnı aç doymak istiyor, giyinmek istiyor, bir müddet sonra başını sokacak bir yer aramaya başlıyor. Bu dertlerin çözümü de hepimizde onları da yapmaya çalışıyoruz. Türkiye genelinde bin 300 belediyeden 807 belediyemiz var. İlk andan itibaren arkadaşlarımızın hepsi seferberdi. Şimdi yeni bir döneme doğru geçiyoruz, yapabildiklerimizi bir ay boyunca yaptık toparladık. ‘Kardeş Belediyeler’ projesini devreye soktuk. Biraz önce ismini zikrettiğimiz arkadaşlar, burada görev yapmaya devam edecekler. Hatay’daydık 90 tane belediyemizle orada hizmetlere devam ediyoruz. Üstelik Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) olduğu yerlerde bile görev yapmaya devam ediyoruz. Samandağ’ında AK Partili Belediyeler hizmet veriyor, olsun biz hizmet edeceğiz. Onlarda bizim insanımız onlarda bizim canımız, severek yapıyoruz, istekle yapıyoruz.

BURADAKİ YARALAR SARILINCAYA KADAR BURADAYIZ

Görev süremiz, işlerimiz bitinceye kadar, buradaki yaralar sarılıncaya kadar. Kahramanmaraş’taki kardeşlerimiz, ‘Elinize sağlık gidebilirsiniz artık’ diyene kadar. Bu dönemde yaraları sarmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken bizler gönüllü yapıyoruz. İstekli yapıyoruz, kimse kendisini zorladığı için yapmıyor. Deprem olduğu günden bugüne arkadaşlarımız bu bölgeye 11 bin 565 iş makinesi ve kamyon göndermişler. 42 bin personeller burada, 22 bin tırdan fazla da yardım gıda malzemesi göndermişler, bu gittikçe de artacaktır ve lazım oldukça da dağıtılacaktır. Burada hizmet etmeye devam edeceğiz.”

GEÇMİŞ OLSUN BİLE DİYEMEYENLER VAR!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Devletimiz, milletimizle el birliği içerisinde tüm imkan ve kabiliyetleriyle yaşadığımız bu afet nedeniyle her daim yanımızda oldu. Her saatimizde yanımızda oldu. Çok hikâyelerimiz var. Bunları sizlerde biliyorsunuz. Burada yaşadık, gördük ama başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın değerli çalışanları ve yöneticileri ve belediyelerimiz, onların değerli çalışanları, gece gündüz demeden burada çok büyük bir özveriyle acımızı paylaştılar. Özellikle buradaki kıymetli belediyelerimizin tamamının kapasite olarak 5 kat, 10 kat, 20 kat belediyelerin buradaki mütevazi imkanları, çok büyük iş yapan belediyelerimiz var. Sessiz sedasız reklam yapmaksızın gecesini gündüzüne kattılar ve bizimle beraber oldular. Sözü fazla uzatmak istemiyorum ama gerçekten sizlerin buraya gelemiz, her anımızda beraber olmanız, bize destek olmanız, halimizi hatırımızı sormanızın çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Bu her zaman bu şekilde anılacak ve bu günler çok farklı yâd edilecek diyorum. Ama birileri buraya gelip, herhangi bir şekilde geçmiş olsun bile diyemeyenler de buradan mesaj vermek istiyorum. Allah sizden razı olsun’’ dedi.

Kahramanmaraş'ta 4.3 büyüklüğünde deprem Kahramanmaraş'ta 4.3 büyüklüğünde deprem

WhatsApp Image 2023-03-10 at 16.48.33 (3)

Haber: Ömer Harmankaya