6 Şubat’ta meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerde en çok etkilenenler şüphesiz öğrenciler oldu. Depremlerin ardından başka şehirlere göç eden vatandaşların göç sebeplerinden biri de evlatlarının eğitim-öğretim görmesi yönünde. Bu kapsamda afet bölgesinden okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören toplam 202 bin 817 öğrenci okul naklini farklı illere aldırarak, yuvalarından uzak bir şekilde eğitimlerine devam etmek zorunda kaldılar.

Deprem yaralarını bir an önce iyileştirmek adına normalleşme çalışmaları hızla devam ediyor. Deprem bölgelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlaması, okullarda hasar çalışmalarının hızla sürdürülmesi gibi unsurlar, depremin vurduğu illerden başka illere nakillerini aldıran 77 bin 647 öğrencinin eski okullarına yeniden kavuşmasını sağladı. Kahramanmaraş’tan ise başka illere naklini aldıran 50 bin 245 öğrenciden 24 bin 883’ü nakillerini tekrar Kahramanmaraş’a aldırarak eğitim hayatlarını tekrar yuvalarında sürdürecekler.

Vodafone, Kahramanmaraş'ta çocuklar için "konteyner teknoloji sınıfı" kurdu Vodafone, Kahramanmaraş'ta çocuklar için "konteyner teknoloji sınıfı" kurdu

Haber: Eyüp Kağan Atlı