Evet büyük bir felaket yaşadık. Şehrimizde birçok yapı hasar gördü ve yıkıldı. Okullarımız yıkıldı. Gençler çoçuklar okuldan eğitimden uzak kaldılar. Peki bu nereye kadar devam edecek. Okullar yıkık okullar hasarlı olabilir. Ama çadırlar var. Belirli bölgelere nasıl toplu çadırlar kuruluyorsa, okullar içinde kurulsun. Her okul için kurulabilir veya mahalle bazında eğitim çadırları kurulabilir.

***

Neden eğitim önemsenmiyor. Bir ülke için eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatmama gerek yok. Herhangi bir durum da neden ilk darbeyi eğitim alıyor.

***

Geçmişe Kurtuluş Savaşı zamanına baktığımızda, savaş zamanı bile eğitimi düşünen bir lidere sahiptik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir ulusun yaşamında eğitimin önemini belki de en iyi anlamış, anlatmış devlet kurucusu ve Cumhurbaşkan’ıydı.

***

Mustafa Kemal Atatürk, savaşın en kritik günlerinde bile eğitim derdi. Eğitimle çağ atlatmayı düşünen Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi’nin en kritik günlerinde Ankara’da Maarif Kongresini toplamış ve zaferden sonra da eğitimin yaygınlaşması için de inkılaplar yapmıştır.

Demem o ki eğitimin ne kadar önemli olduğu ve bir an önce ne gerekiyorsa onun yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum.