6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta artçı sarsıntılar devam ediyor. Özellikle Küçük depremlerin yoğunlaştığı Çardak Fayı ile Göksun Fayının kesişme bölgesinde son günlerde artçı depremler meydana geliyor. Yöre halkının tedirginlikle yaşadığı bölgede deprem dirençli yerleşim alanlarının oluşturulması önem arz ediyor. Artçı depremlerin devam ettiği Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer deprem bölgesindeki illerin yerel yöneticilerine kişisel sosyal medya hesabından seslenen Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, kent bileşenleri (Halk, Altyapı, Yapı Stoku, Çevre ve ekosistem, Ekonomi) ne kadar depreme dayanıklı hale getirilirse, kentin o kadar deprem dirençli olacağını söyledi.

Dulkadiroğlu’nda Deprem Konutları Yükseliyor Dulkadiroğlu’nda Deprem Konutları Yükseliyor

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Arkadaşlar, bugün de deprem bölgesi yerel yöneticilerine sesleneceğim. Umarım kulak verirler de insanımıza yararımız olur:

1-Deprem kentinizi her yönüyle inceleyin. Yıkıma ve can kaybına neden olan her şeyi kaydedin. Yanlışlıkları listeleyin ve yönetiminiz süresince onların tekrar etmemesi için önlem alın,

2-İlk önce kentinizin mikro-bölgeleme çalışmasını yaptırın. Bu çalışma sonucu kentin topografya,  jeoloji, depremsellik, hidrojeoloji, zemin, kayma dalgası hızı (Vs30), en büyük yer hızı (PGV), en büyük yer ivmesi (PGA), deprem şiddeti, sıvılaşma, heyelan, tsunami, vb haritalarını yaptırmış olacaksınız. Bu verileri daha sonra kent yönetim sistemi içerisine entegre edeceksiniz.  Bundan sonra kentin planlamasını, gelişmesini, mekân kullanımını, imarını, iskânını bu verilere göre yapacaksınız,

3-Daha sonra kenti deprem dirençli hale getirme çalışmalarını yapacaksınız; Bu işin esası da şu: Beklediğiniz deprem gelirse kentinizin bileşenlerine ne kadar zarar veriri deprem gelmeden önce hesaplayıp zarar azaltacak çalışmaları yapacaksınız.

4-Zarar azaltma çalışmalarını yapacağınız kent bileşenleri şunlardır:

a) Halk

b) Altyapı

c) Yapı Stoku

d) Çevre ve ekosistem

e) Ekonomi

5- Kent bileşenlerini ne kadar depreme dayanıklı hale getirirseniz, kent o kadar deprem dirençli olur. Halkı eğitimle, diğer bileşenleri de bilim, teknoloji, kaliteli mühendislik, deprem dostu esnek malzeme kullanımı, ciddi gözetim ve denetimle deprem dirençli yapmak mümkündür. Sevgiyle”

Haber: Emrah Özdemir