Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta işyerleri hasar gören veya yıkılan esnaflara yönelik destekler devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Kahramanmaraş Yeni Sanayi Kredi ve Kefalet Kooperatifi’de deprem destek kredisi sağlıyor. Deprem destek kredilerine esnafların yoğun ilgisinin olduğunu belirten Yeni Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şeref Kazancı, ‘’Bugüne kadar 250 bin liralık deprem destek kredisi altında 191 esnafımıza toplam 46 Milyon 625 bin lira destek sağladık. Bunları devletimizin yollamış olduğu plasmanlarla karşılıyoruz’’ dedi.

IMG_6321

YOĞUN TALEP GÖRDÜ

Esnafların deprem destek kredisine oldukça fazla taleplerinin olduğunu kaydeden Kazancı, ‘’2023 yılında esnaf destek kredilerinde limitler 500 bin liraya çıkmıştı. Bu kredileri imkânlar doğrultusunda ve gelen taleplere göre dağıttık. Ama 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerden sonra şehirde 2 aylık bir sessizlik hâkimdi. Tabi ki bizim binamız da hafif hasarlıydı. Binamıza tadilat yapıldı. Tadilat yapıldıktan sonra 1 aydır hemen hemen kredi dağıtımı devam ediyor. Ayrıca devletimizin deprem bölgeleri için tanımış olduğu 250 bin liralık bir deprem destek kredisi var. Bu desteklerden faydalanan 11 illerden birisi de Kahramanmaraş. Esnafımızın da oldukça fazla talebi var. Bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 250 bin liralık deprem destek kredisi altında 191 esnafımıza toplam 46 Milyon 625 bin TL destek sağladık. Bunları devletimizin yollamış olduğu plasmanlarla karşılıyoruz. Tabi bankalarda personel sıkıntısı var. İşler biraz ağır ilerliyor ama yine de elimizden gelen desteği hızlı bir şekilde kazandırmaya çalışıyoruz. Talep de çok, vatandaşlar kredilerden yararlanmak için durmadan müracaat ediyor. Elimizden geldiğince müracaatları değerlendiriyoruz.

SANAYİ BÖLGESİNDE ESNAFLARA İŞ YERİ EDİNDİRME DESTEĞİ GÜNDEMDE

Kahraman Gençlik Uygulaması 110 Bin Kullanıcıya Ulaştı Kahraman Gençlik Uygulaması 110 Bin Kullanıcıya Ulaştı

Yoğunluğun haricinde bugüne kadar bir aksama olmadı. İnşallah bundan sonra da olmaz. Tabi bunların dönüşümleri de olacak. Bu dönüşümler 6’ncı ve 8’inci aya kadar olan krediler, bunlar ötelendi. İnşallah esnafın işleri açılır ve sıkıntı olmadan dönüşümlerini yaparlar. Bizim görevimiz esnafa destek olmak. Devletin görevi de esnafı mağdur etmemek.  Arz talebin yoğun olmasından dolayı kredileri vatandaşlara vermeye çalışıyoruz. Sanayide iş yerleri yıkılan esnaflarla ilgili bir çalışma var. Bu konuda da genel merkezle de görüştüm. Kredi olarak destekleme durumu var. Bunu gündeme taşımaya çalışıyoruz. Tomsukluklu da sanayi bölgesinde esnaflara iş yeri edindirme desteği gündemde, bu konuyla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Depremden yeni çıktık, herkesin görevi yaraları sarıp bir an evvel bu şehre canlılık getirmek. İnşallah esnafımızın işleri sağlıklı olur, sağlıkları yerinde olur ve bu şehri tekrar ayağa kaldırmış oluruz’’ şeklinde konuştu. 

Haber: Yunus Emre Bayır