Dulkadiroğlu Başkan adayı Selahaddin Can, “Belediye evleri yapacağız” Dulkadiroğlu Başkan adayı Selahaddin Can, “Belediye evleri yapacağız”

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta kentin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar sürüyor. Kentte yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Hayrettin Güngör, deprem sonrası şehrin yeniden imar ve inşası konusunda en önemli çalışmalardan birinin zemin etüdü çalışması olduğunu ifade etti. Bu kapsamda Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş’ın başkanlığında, depremden sonra ağır hasarlı olduğu için yıkılan valilik binasının bulunduğu alanda fay araştırmasına yönelik kazı çalışmaları başladı.

WhatsApp Image 2023-12-21 at 16.31.35

BOĞAZİÇİ HEYELAN BÖLGESİYLE VE FAY HATLARIYLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR

Başkan Hayrettin Güngör, “Deprem sonrası şehrimizin yeniden imar ve inşası konusunda en önemli çalışmalardan biri zemin etüdü çalışmaları. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız depremden hemen sonra şehrimizin mikro bölgelemesiyle ilgili bir çalışma yaptı. Fakat geldiğimiz noktada 3 tane alanımızla ilgili daha detaylı bir çalışma yapılması ortaya çıktı. Birincisi, Kıbrıs Meydanı, Azerbaycan Caddesi ve Trabzon Caddesi’nden Kayseri yoluna kadar olan bölge. Burası zemine bağlı, tekrar detaylı çalışma yapılması gereken bir alandı. Bir diğer alanda Boğaziçi bölgesi. Orada da heyelan riskinden kaynaklı tekrar detaylı çalışma yapılması gereken bir alandı. Üçüncüsü ise fay hatlarıyla ilgili çalışma. Bu 3 alanda tekrar detaylı bir çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. Bakanlıkla yaptığımız görüşme sonrasında akademik camiadan hocalarımızdan, uzmanlarımızdan oluşan bir ekip çalışmalarını sürdürüyor. Zemine bağlı olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin finanse ettiği, Azerbaycan mahallemizin çalışmaları da devam ediyor. Hocalarımız detaylı bir şekilde Boğaziçi Heyelan bölgesiyle ilgili aynı zamanda fay hatlarıyla ilgili bir çalışma yapıyor. Gözlem çukurları açıyorlar. Bilim insanları bu konuda derin bir bilimsel çalışma yapıyor. Buradan fay hattı geçiyorsa nasıl bir fay hattı, riski ne kadar, çekme mesafesi ne kadar olacak? Bunlar önümüzdeki süreçte inşallah nihai olarak önümüze konmuş olacak. Biz de duruma göre şehrimizin yeniden imar ve inşası konusundaki çalışmaları yürütmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

3-412

Editör: Didem Kayabaşı