Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde bulunan Helete Mahallesi'nde vatandaşlar Yeşiloba İlkokulu'nun yeniden yapılması için yıllardır bekliyor. Okulun, 2020 Elazığ depreminde ağır hasar alarak yıkımı gerçekleşmişti. Aradan geçen 4 yıllık süre boyunca birçok siyasi isim bölgeye giderek okul sözü verdi, ancak konuya ilişkin hiçbir somut adım atılmadı.

VEKİLDE SÖZ VERMİŞTİ

Son olarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, geçtiğimiz aylarda bölgeye giderek 55 günde 12 derslikli okul yapım sözü vermişti. 10 Kasım 2023’te tamamlanması gereken okul sözünün üzerinden yaklaşık 180 gün geçti ancak hiçbir gelişme yaşanmadı.

400 VATANDAŞ BOŞ OY KULLANDI

31 Mart’ta yapılan mahalli idareler yerel seçimlerinde ise vatandaşlar, verilen vaatlerin yerine getirilmemesine sert bir tepki gösterdi. 2 bin 700 seçmeni bulunan Helete Mahallesi’nde 400 vatandaş sandık başına gitti fakat boş oy kullanma kararı aldı.

İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİ TEK ÇATI ALTINDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Mahallede şu anda kullanılan tek okul binası, delme çatma yapısında olup ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini aynı anda barındırıyor. Bu durum eğitim kalitesini düşürürken, öğrencilerin eğitim haklarını da olumsuz yönde etkiliyor. Veliler, çocuklarının daha iyi koşullarda eğitim alabilmesi için yetkililerden bir an önce harekete geçmelerini talep ediyor.

Editör: Didem Kayabaşı