Kahramanmaraş gerek zengin tarihi mirasıyla, gerek doğasıyla, gerekse de eşsiz tatlarıyla büyüleyen bir şehir konumunda bulunuyor. Yurt dışına kadar açılan mükemmel Anadolu Mutfağının pek çok lezzetine öncülük eden Kahramanmaraş’ın meşhur yiyecekleri vatandaşların ilgisini çekiyor. Çevre iller ve diğer yerlerden Kahramanmaraş’a gelen misafirler, kentte gezilecek pek çok mekanın yanı sıra yiyecek yöresel tatların da arayışına giriyor. Bu kapsamda sizler için Kahramanmaraş’ın meşhur tatlarını derledik.

KAHRAMANMARAŞ’IN MEŞHUR LEZZETLERİ

İlk olarak Kahramanmaraş’ın Coğrafi Tescilli ürünlerinde liste başı olan Maraş Tarhanası’ndan başlanabilir. Kahramanmaraş’ın en meşhur lezzetlerinden biri olan tarhana, klasik tarhananın aksine şehre özgü bir yöntemle yapılıyor.

Filikler Cerezlik Tarhana 5 Kg Dokme Dokme Cerezlik Tarhana Filikler 5454 16 B

Tarhananın yanı sıra bir diğer liste başı ürünü Maraş Dondurması olarak karşımıza çıkıyor. Sert oluşu ve zor kesilmesi ile bilinen ünlü Maraş dondurmasını yerinde yemeniz gerekiyor. Doğal keçi sütünden yapılan bu efsane lezzet, içerisinde bulunan salepten dolayı kolay kolay erimiyor.

344-2

Kahramanmaraş’ın popüler lezzetleri arasında yer alan acem pilavı, yeni evlenen çiftler tarafından yapılıyor. Bölge halkı tarafından da evlerde sıklıkla yapılan bu yemeğin, evlere bereket getirdiğine inanılıyor. Kuşbaşı et, soğan, pirinç, havuç, su, tereyağı gibi bol malzeme kullanılarak hazırlanan pilav, eşsiz bir lezzete sahip.

N K F G M N K

Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri arasında yer alan Maraş paçası, muhteşem lezzeti ile şehre gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. Kelle ve paçadan yapılan bu eşsiz lezzet, limon ve yumurta ile terbiye ediliyor. Bol sarımsak ile servis edilen Maraş Paçasını içmeden giden pişman olabilir.

Spices3 212B468E A2A2 4662 A92B Aa29Bb1F9791 2000Xa28D

Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri arasında yer alan eli böğründe, bölgede özellikle özel günlerde yapılıyor. Kuzu eti ve çeşitli sebzelerden yapılan bu eşsiz lezzet; kekik, nane, sarımsak, domates gibi çeşitli baharatlar ile de tatlandırılıyor.

Eli Bogrunde 3C4C491D Fe2E 4Cf1 86Ee B34C3Ea8Db3E

Maraş çöreği, şehrin meşhur yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Yapımı oldukça kolay olan bu eşsiz lezzet, özellikle bölge halkı evlerinde sıklıkla yapılır. Süt, yoğurt, tereyağı, un, çörek otu, irmik gibi malzemeler ile hazırlanan Maraş çöreği, kolay yapımı ve çabuk pişmesi ile de sıklıkla tercih ediliyor.

J N F N V

Şehrin yöresel lezzetleri arasında yer alan sömelek köfte, bölge halkı tarafından ara sıcak olarak sıklıkla tüketiliyor. Bulgur, irmik, tuz karabiber, kıyma gibi malzemelerden yapılan bu eşsiz lezzet, küçük küçük köfte şekli verilerek, kızartılıyor. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde ve üzerine yöresel pul biber dökülerek servis ediliyor.

0X0 Somelek Kofte Tarifi Maras Usulu Somelek Kofte Yapilir Somelek Kofte Malzemeleri Yapilisi Ve Puf Noktalari 1688984893990

Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetler arasında yer alan mumbar dolması, özellikle kış mevsiminde tercih ediliyor. Koyunun kalın bağırsağından yapılan bu eşsiz lezzet, oldukça zahmetli olup, evlerde yapılmak yerine hazır olarak alınıp, tüketiliyor.

A93 D4 D D6 C95087123 A4 F2 E6 B0758 B4 D D-1

Kahramanmaraş’ın yöresel tatlıları arasında yer alan Un Sucuğu, oldukça yoğun bir emek istiyor.

Beyaz Kopuk Un Sucugu Gr Kuruyemis Ve Meyve Maras Market 6272 18 B

Bir diğer tatlı ise Çullama olarak karşımıza çıkıyor. Yapımı oldukça kolay olan çullama tatlısı, şerbet ile hazırlanıyor. Üçgen şekilde kesilerek sunulan bu tatlı, üzerine Antep fıstığı, bastık ve samsa konularak servis ediliyor.

Maxresdefault-14

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN