Nurhak Belediyesi yakıt alacak Nurhak Belediyesi yakıt alacak

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında birçok bina ağır hasar aldığı için kullanılamaz hale geldi. Çok sayıda binaya ise orta veya hafif hasarlı raporu verilerek güçlendirilme yapılması istendi. Diğer taraftan binaları hafif hasarlı olan vatandaşlar kendi imkânlarıyla tadilat yapıyor. Ancak depremler dolayısıyla vatandaşlar boyacı, sıvacı, alçı ustası bulmakta zorlanıyor. İşte tam bu noktada Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Kahramanmaraş İl Temsilciliği ortak bir proje içine girdi. Proje kapsamında Kadınlara Özel Sertifikalı El İle Alçı ve Çimentolu Sıva Kursu ve Sertifikalı İnşaat Boyacılığı kursu düzenlenecek.

KAYITLAR BAŞLADI

Kursa katılmak isteyen depremzede kadınlar eğitimlerini Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Meslek Edindirme ve Sanat Eğitimi Kursları (KAMEK) aracılığıyla alacak. Kurslarda eğitim almak isteyen kadınlar TC Kimlik Kartı fotokopisi ve Öğrenim Durumu Belgesi ile 20-27 Eylül tarihleri arasında BAYKAR Konteyner Kent Kadın Destek Merkezine gelerek kayıtlarını yaptırabilecek.

bursa-alci-siva-ustasi

USTA BULMAKTA ZORLUK ÇEKİLİYOR

Depremzede kadınlara kurslara katılmaları konusunda çağrıda bulunan KADEM Kahramanmaraş İl Temsilcisi Ayşe Taşkıran, “Bilindiği üzere deprem sonrası yoğun ev tadilatları yaptıran vatandaşlarımız usta bulmakta zorluk çekiyor. Bizde düşündük ki, kadınlar bu sektörde ustalaşıp çalışırlarsa hep iş piyasası rahatlar hem de kadınlara yeni bir istihdam alını açılır. Evlerimizi güvenle teslim edeceğimiz kadın ustalarımız eminim bu işin de üstesinden gelecektir. Haydi Hanımlar! Biz bu işin de üstesinden geliriz diyorsanız kurslara kayıt yaptırabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Haber: Emrah Özdemir