Türkiye’de 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ücretsiz ders kitabı dağıtımına başlanırken 20 yıldır bu proje devam ediyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte ücretsiz verilmek üzere hazırlanan 192 milyon ders kitabı ve yardımcı kaynaklar okullarda öğrencilere dağıtıldı. Okul öncesi için 3, ilköğretim için 126, ortaöğretim için 292, özel eğitim için 97 ve mesleki eğitim için 648 olmak üzere toplam bin 166 farklı ücretsiz kitap okul sıralarında yerlerini aldı. 2003’ten bu yana Bakanlık tarafından ücretsiz ders kitapları dağıtılmasına karşın öğretmenler tarafından bu kitaplar kullanılmamakta olup, kendi istedikleri tarzda ek kaynak kitaplar öğrencilere şart koşuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ile Bakanlığın hazırladığı yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin okullarda kullanılmasına izin verilmemesi hakkında yönetmelik yayımlarken, öğrenciler ve veliler hep aynı sonuçla karşılaşıyor.

BAKANLIK TARAFINDAN BELİRLENMEYEN EĞİTİM ARAÇLARI ÖĞRENCİLERE ALDIRILAMAZ!

Onikişubatspor’dan 4 gollü galibiyet Onikişubatspor’dan 4 gollü galibiyet

İlgili yönetmelikte "Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar" başlığı altında "Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz" hükmü yer alırken, bu hükme ve daha önce yapılan uyarılara rağmen, öğrencilere, öğretmenler tarafından basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları, yardımcı materyaller aldırılıyor. Bu materyallerden öğrencilere ödev verilirken, veliler de eğitim materyallerini almaya mecbur bırakılıyor.

EN KÖTÜ 1 EK KİTAP 200-250 TL

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta depremzede vatandaşlar gerek ekonomik gerekse de psikolojik sıkıntılar yaşarken, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte çocuklarını okutabilme telaşına kapıldılar. Kentte 2 çocuğunu okula gönderen bir veli, Bakanlık tarafından verilen ücretsiz ders kitaplarının öğretmenler tarafından kullanılmadığını belirterek, “Sözde Milli Eğitim Bakanlığı kitapları karşılıyor. Her dersten her öğretmen onlarca ek kitap yazıp alınmasını istiyor. Mecbur değilsiniz denilip dersler o kitaplardan veriliyor. En kötü 1 ek kitap 200-250 TL arası bunların önüne geçmek mümkün değil 2 çocuğum var kaynak kitap almaktan usandık artık” ifadelerini kullandı.

Haber: Eyüp Kağan Atlı