6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta depremler nedeniyle birçok işyeri hasar görmüştü. Hasar alan iş yerlerinin yerine geçici esnaf çarşıları olarak oluşturulan konteyner çarşılar kurulmuş, esnaflar depremden sonra ticaretlerini kurulan geçici iş yerlerinde sürdürüyorlardı. Bir yandan da şehrin yeniden inşası ve imarı için de konut ve iş yerleri yapımı için çalışmalar başladı. Bu doğrultuda geçici olarak oluşturulan esnaf çarşılarının bir kısmı rezerv alan içinde kaldı. Rezerv alan içinde kalan geçici çarşıların boşaltılması için esnaflara tebligat gönderildi.

GEÇİCİ İŞ YERLERİ TAHLİYE EDİLEREK TİCARET VE SANAYİ DÖNÜŞÜM OFİSİ’NE TESLİM EDİLECEK

Gönderilen tebligatta şu ifadelere yer verildi: “Yeni bir karar ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın E-97289201-504-7247244 ve E 97289201-504-7247310 sayılı yazıları üzerine bazı geçici esnaf çarşılarının bulunduğu alanlar rezerv alanı olarak ilan edildi. Konu kapsamında rezerv alanı ilan edilen yerlerde yapılacak olan uygulamaların başlaması için Büyükşehir Belediyesi ile esnaf arasında imzalanan ‘Geçici İş Yeri Tahsis Sözleşmesi’nin 11. maddesinde yer alan; “Geçici işyeri alanı ile ilgili hukuki durum, bakanlık ve belediye veya mülk sahibi tarafından yapılacak herhangi bir plan ve proje sonucunda bu alanda bir tasarruf ortaya çıkması halinde geçici işyeri kullanıcısı burayı boşaltmak zorunda olduğunu peşinen kabul ve taahhüt eder” hükmü gereğince belirtilen şartlara uyulması gerekiyor. Rezerv alanı ilan edilen geçici iş yerleri 1 Aralık Cuma günü saat 17.00’a kadar tahliye edilerek Ticaret ve Sanayi Dönüşüm Ofisi’ne teslim edilecek.”

TARİHİ İMZALAR ATILDI! ARTIK SAVUNMA SANAYİİNİN YILDIZI  KAHRAMANMARAŞ’TA PARLAYACAK TARİHİ İMZALAR ATILDI! ARTIK SAVUNMA SANAYİİNİN YILDIZI KAHRAMANMARAŞ’TA PARLAYACAK

Haber: Melisa Türkmen

Editör: Çağatay Gedik