Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi depremler kent futbolunu da olumsuz etkiledi. Depremzede vatandaşlar için ilk etapta futbol müsabakalarının yapıldığı sahalara çadırlar kuruldu. Bu çadırlar kurulurken sahaların zeminleri de tahrip oldu. Kentteki spor tesislerinin depremzedelerin hizmetine sunulması ve diğer mücbir sebepler dolayısıyla geçtiğimiz sezon liglere ara verilmişti. Depremlerin ardından hayatın normal akışına dönmesi amacıyla çalışmaların devam ettiği Kahramanmaraş’ta, 2023-2024 sezonunda Yerel Amatör Ligler ve alt yaş kategorilerindeki maçlar için hazırlıklar sürüyor. Bu heyecan verici gelişmeyle Kahramanmaraş'ın spor sahnesinin yeniden canlanması bekleniyor. Bu kapsamda genç sporcuların bir an önce sahayla buluşmak istediğini belirten Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Ekrem Karaoğlan, U-14 kategorisindeki müsabakaların 7-8 Ekim tarihlerinde başlayacağını duyurdu.

IMG_2629-1

NORMALE DÖNMEMİZ GEREKİYOR

ASKF Başkanı Ekrem Karaoğlan, “6 Şubat'ta asrın felaketini yaşadık. Spor camiasından kayıplarımız var. Biz 6 Şubat'tan sonra liglerimize ara verdik. Futbol müsabakalarını oynadığımız sahalarımıza çadırlar kuruldu. Dolayısıyla da çadırlar kurulurken zeminimiz tahrip oldu. Depremin üzerinden yaklaşık 8 ay gibi zaman geçti. Ama bir noktada normalleşmemiz gerekiyor. Normale dönmemiz gerekiyor. Çünkü gençlerimizi sporla buluşturmamız gerekiyor ki onların acılarını hafifletelim. Çünkü arkadaşlarını kaybettiler. Hocalarını kaybettiler. Normalleşme adına tekrar liglerimizi başlatmak istiyoruz. Federasyon binamız malum depremlerden sonra yerle bir oldu. Ama biz hizmet vermek zorundayız. Bir yerden başlamamız gerekiyor. Yer olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle görüştük. Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Bey öncülüğünde bize geçici olarak Osman Sayın Spor Salonu'nda bir yer tahsis ettiler. Bu da bizi çok mutlu etti. Burada amatör spor kulüplerinin işlemlerini, evrak işlemlerini buradan yürütüyoruz. Ben kendisine bir kere daha şahsım ve federasyonum adına teşekkür ediyorum.

Kahramanmaraş’ta doğaçlama tiyatro gösterisi düzenlenecek Kahramanmaraş’ta doğaçlama tiyatro gösterisi düzenlenecek

U-14 LİGİNE KATILAN 3 GRUPTA 24 TAKIMIMIZ VAR

Liglerimizi 7-8 Ekim’de U-14 kategorisiyle başlatıyoruz. 3 grup halinde, önce 14 yaş grubuyla bu hafta sonu başlatıyoruz. U-14 ligine katılan 3 grupta 24 takımımız var. Çünkü sporcularımız, gençlerimiz bir an önce sahayla buluşmak istiyoruz, sporla buluşmak istiyorlar. Biliyorsunuz ki gençlerimizi, çocuklarımızı sporla buluşturursak spor yapmaya teşvik edersek topluma da farkında olmadan sağlıklı bireyler yetiştiririz. Bu anlamda da ben amatör spor kulüplerinin yöneticilerine, başkanlarına teşekkür ediyorum. Çünkü onlar da hiçbir menfaat gözetmeksizin buna emek veriyorlar. Öncelikle biz elimizdeki sahanın durumuna göre ligleri başlatmak istiyoruz. Şu an elimizde Karacasu’daki Ferhuş sahamız var. Yeni yapıldı. Orayı il müdürlüğümüz teslim almak üzere. Orayı kullanacağız. Büyükşehir Belediyesinin sahasını da kullanacağız. Merkez 1 sahamızı da kullanacağız. Yani elimizde şu anda 3 tane sahamız var. Diğer bizim Doğukent ve Batı Park’taki sahalarımızın zeminleri değişecek. Merkez 1 sahamızın da zemini değişecek. İl müdürlüğümüzden aldığımız bilgiye göre Merkez 1 ve Merkez 2 olmak üzere iki tane sahamız var. Biri küçük amputenin oynayacağı bir sahamız. Buradaki sahalarımızın ve Doğukent sahamızın zeminlerinin değişimiyle alakalı İl Müdürlüğümüz ödeneğinin geldiğini şuan ihale çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Biliyorsunuz ki ilimizi bu dönemde iki tane BAL Ligi takımımız temsil edecek. BAL Ligi takımımızı da merkez 1’deki sahada oynatacağız. Orada başlatacağız. Ancak Merkez 1’in zemin değişim ihalesi yapılıp müteahhite teslim edilinceye kadar kullanacağız. Müteahhite teslim edildikten sonra ne kadar sürede bitirirlerse o kadar süre oradan da elimizi çekeceğiz. Elimizde Büyükşehir Belediyesinin sahası ve Ferhuş Sahası kalıyor. Bu sahaların durumuna göre biz diğer kategorileri de başlatmak istiyoruz.

367410040_846016010388520_5439205380952319672_n

BÜYÜK YAŞ KATEGORİSİNİ MECBUR OYNATACAĞIZ

Bir de şöyle bir durum var. Başlatmak istediğiniz kategorilerin ilimizi temsilen mesela 14 yaş grubunda ligler bittiğinde, 14 yaş grubunda 2 tane takımımız ilimizi temsilen gruplara gidecek. Ondan sonra 17 Yaş grubu keza 2 takımda temsil edecek ilimizi. 16 yaş grubu o da 2 takımda temsil edecek. Yani amacımız 2 takımlı olarak ilimizi temsil edecek grupları bir an önce oynatmak istiyoruz. Tabii büyük yaş kategorisini mecbur oynatacağız. Bunların da Federasyona bildirim tarihleri var. Federasyon diyor ki U-14 Kategorisinin sonucunu şu tarihe kadar bildireceksin. Her kategorinin bir bildirim tarihi var. Bunları da göz önüne alarak tüm kategorileri oynatabildiğimiz kadar oynatmayı düşünüyoruz. Neden böyle düşünüyoruz? Çünkü elimizdeki saha olmazsa oynatma şansımız yok. İl müdürlüğümüz Merkez 1’in ışıklandırmasını da yapacaklar. Orada ışıklandırmada olursa akşamları da maç oynatmayı düşünüyoruz. O zaman elimizde bir tane daha sahamız olacak. Bunun yanı sıra Batı Park sahamız bizim arenamız biliyorsunuz. Kahramanmaraş'ta Batı Park futbol sahası yıllardan beri hizmet veriyor. Oranın da tribününün ve sahasının beraber yapımı için ihaleye çıkacaklar. Orasını bu sene antrenmana da kapattık. Zeminde çukurlar var. Burada antrenman yapılmasına dahi müsaade etmedik. Müsaade edersek zemin kötü olduğu için çocuklarımız sakatlanabilir.

ÖNCELİKLE İLİMİZİ İKİ TAKIMLA TEMSİL EDECEK YAŞ GRUPLARINI BAŞLATMAK İSTİYORUZ

Bizim tesis eksiğimiz var. Yani devletimizin spora da öncelik vermesi gerekiyor. Gerekli girişimleri de yaptık. Spor Bakanımızla da burada görüştük. İlgililerle de görüşüyoruz. Bir an önce toparlanmak adına ligleri başlatacağız. Öncelikle ilimizi iki takımla temsil edecek yaş gruplarını başlatmak istiyoruz. 2 takım gitsin, temsil etsin memleketimizi diye. Büyük yaş kategorilerini mecbur oynatacağız. Ama bu biraz zannediyorum Aralık ayını bulacak gibi görünüyor. Kasım sonu veya aralık başı gibi oynatacağız.  Federasyona bildirmemiz gereken bir tarih var. O tarihe uyarak başlatmamız gerekiyor. Normalleşme adına güzel müsabakalar yaparız. Çocuklarımızla kendilerine gelirler. Arkadaşlarını, kaybettikleri takım arkadaşlarını da yâd etmek istiyorlar. Onların anısını yaşatmak istiyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar kulüplerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Emrah Özdemir