Kahramanmaraş, doğal güzellikleri ve yeşil alanlarıyla olduğu kadar ilginç mahalle ve sokak isimleriyle dikkat çekiyor. Kahramanmaraş’ın zengin kültürel mirası ve tarihi dokusuyla öne çıkan bu isimler, şehrin geçmişinden günümüze taşıdığı anlamları şimdiki nesillerde merak uyandırıyor. Bu ilginç isimlerin hepsinin ayrı bir hikayesi var.

KANLIDERE

Bu benzersiz isimler, şehrin sosyal ve kültürel dokusunu keşfetmek isteyenler için önemli birer iz bırakıyor. En dikkat çekici örnek mahalle isimlerinden biri de Kanlıdere mevkii oluyor. 1795 ile 1826 yılları arasında Bayızıtoğlu ailesi ve taraftarları ile Zülkadiroğlu ailesi ve destekçileri arasında, bugünkü adıyla Kanlıdere tarafında beylik makamı için şiddetli çatışmalar yaşanmış, bu çatışmalar sırasında dereye dökülen kanlar, zamanla bu dereye "Kanlıdere" adının verilmesine neden oldu.

Kanlıdere

İT TEPESİ

Kent tarihinde önemli bir yere sahip olan Abarabaşı Kilisesi'nin batı tarafında bulunan Ermeni Mezarlığı, bölgeye "İt Tepesi" adının verilmesine neden olmuş; Maraşlı Türkmenler, kilise ve mezarlık nedeniyle bu ismi kullanmışlar.

Boğazkesen

BOĞAZKESEN

Akdere, Şekerdere ve Kanlıdere'nin birleştiği noktada üç cadde kesiştiği için bu bölge "Boğazkesen" olarak anılmış.

Kümbet

KÜMBET MAHALLESİ

Kümbet Mahallesi ise geçmişte taş yapılı ve damı kubbe biçiminde bir kümbet bulunduğu için bu isimle anılmış.

ŞEKERDERE

Şekerdere caddesi ise o zamanlar dereden kötü kokular geldiği, için ironi yapmak amacıyla o bölge Şekerli dere evrilerek Şekerdere olmuş.

Muhabir: Sibel Gürle