Kültürü ve zengin gelenek görenekleriyle öne çıkan Kahramanmaraş, pek çok tarihi mirasa da ev sahipliği yapıyor. Kentte bulunan eşsiz doğanın tarihi birçok efsane ve hikaye barındırıyor. Bu efsaneler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Nurhak Dağları'nda yer alan Ali Göl'ün etrafında şekilleniyor. İki farklı aşkın ve kahramanlığın hikayesiyle anılan Ali Göl, bölge halkı tarafından "Oli Göl" olarak biliniyor. Dillere destan bu efsaneler geçmişten bugüne Kahramanmaraşlı vatandaşların dillerine plesenk olarak yaşatılıyor.

Ali̇ Gölü2

DAĞLARIN UĞULTUSUYLA GELEN ÖLÜM

Efsaneye göre eski zamanda yörede yaşayan ve  çoban olan Ali, bir beyin kızına sevdalanıyor. Beyin kızı da Ali’yi çok seviyor.  Bey ise bu aşkı öğrendiğinde Ali'ye kızını vereceğini ancak şartının Nurhak Dağları'nda bir kış geçirmesi gerektiğini söyler. Çoban Ali, atıyla dağlara çıkar ve kış gününün zorlu koşullarına rağmen mağaraya sığınır. Ancak, açlık ve susuzluğun ötesinde, dağların uğultusuna dayanamaz ve orada hayatını kaybeder. Ali’nin ölüm nedeni Mağara duvarlarında bulunan yazılarda ise şu şekilde anlatılıyor: "Açlıktan, susuzluktan değil, dağların uğultusundan öldü." Mağaranın önündeki oyuk taş ise Ali'nin atının yemliği olarak biliniyor. İşte bu sebeple o günden sonra  bu göle "Ali Göl" adı veriliyor.

ALİ GÖL’ÜN İKİNCİ EFSANESİ: YİĞİDİN  YİĞİTLİK GÖSTERGESİ

İkinci efsane göre ise, Elbistan'a hükmeden bir beyin kızını savaş sanatlarında iyi bir eğitim aldırmasıyla başlar.  Beyin kızını savaş sırasında hayatını kurtaran Ali adındaki  yiğit, kıza âşık olur. Ancak, beyin kızıyla evlenmek için, yiğidin nasıl bir yiğit olduğunu  kanıtlaması gerekir. Beyin gönlünü kazandıktan sonra yiğidin halkına yiğitliğini göstermek için Ali Göl yakınındaki mağarada kırk gün yaşamasını şart koşar. Yiğit, atıyla birlikte mağaraya gider, fakat en fazla otuz iki gün sonunda hayatını kaybeder. Mağaradaki taşta ise şu yazı yer alır: "Ben ve atım ne açlıktan ne korkudan öldük, biz iniltiden öldük." Bugün, bu mağara "İnleyen Mağara" olarak anılarak çevre köylerde de bu şekilde biliniyor. Kahramanmaraş'ın bu eşsiz efsaneleri, Ali Göl'ü yalnızca doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda derin anlamları ve dokunaklı hikayeleriyle de unutulmaz kılıyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN