Akdeniz’in incisi Kahramanmaraş’ın pek çok yöresel tatları bulunuyor. Bu tatlardan çoğu Coğrafi Tescilli ürün listesine girerken, bu listenin en üst sırasında Maraş Dondurması yer alıyor. Kahramanmaraş’a özgü bu tat, Türkiye’nin dört bir yanında Kahramanmaraş’tan getirilerek satışa sunuluyor.

Yaz kış tüketilebilen saf keçi sütünden yapılan Maraş Dondurması, özellikle yaz aylarında vatandaşların vazgeçilmezi oluyor. Yaz sezonu açılır açılmaz dondurmaya akın eden vatandaşlar, fiyatlar karşısında şoka uğruyor.

Whatsapp Image 2021 07 16 At 09 54 42 1

BİR KÜLAH DONDURMA KAHRAMANMARAŞ’TA EN YÜKSEK 30 TL İKEN, İSTANBUL’DA 100 TL’DEN SATILIYOR

 Kahramanmaraş’ta üretilen bu eşsiz tadın kilogram fiyatı 150 ile 300 TL bandında seyrederken, İstanbul’da bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yine İstanbul’un semtleri arasında da değişiklik gösteren Maraş Dondurmasının fiyatı bazı lüks semtlerde dudak uçuklatıyor. Kahramanmaraş’ta yani dondurmanın merkezinde bu denli yüksek fiyat olmazken, İstanbul başta olmak üzere diğer illerde fiyatlar ulaşılmaz olabiliyor.

Kahramanmaraş’ta maksimum 30 TL’den satışa çıkan dondurmanın bir külahı, İstanbul’un bazı semtlerinde ve turistlik bölgelerde 50 TL’den başlayıp 100 TL’ye kadar satılabiliyor.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN