Kahramanmaraş merkeze 42 kilometre uzaklıkta bulunan Göksun’da, hava sıcaklıkları zaman zaman sıfırın altına düşüyor. Bin 350 metrelik yüksek rakımlı ilçede kar yağışı her yıl görülürken, yollar da zaman zaman kapanabiliyor. İlçenin soğuk iklimi, tarım ve hayvancılığı da etkilerken, çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri zorlu koşullarda üretim yapmaya çalışıyor.

Goksunilcesi.iha 4 3 1653743030

2022’NİN EN SOĞUK YERLEŞİM YERİ

2022’de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden elde edilen verilerle Türkiye’nin en soğuk yerleşim yerleri araştırılmıştı. Sonuç olarak Türkiye’nin en soğuk yerleşim yeri eksi 27,6 dereceyle Göksun olmuştu.

5E049Dd8D3806C23E8296455

YAZ AYLARINDA SERİN KAÇAMAK TERCİHİ

Yaz aylarında ise Göksun, sıcak havalardan bunalanlar için serin bir kaçış noktası haline geliyor. Yüksek rakımı sayesinde yazın da serin kalan ilçeye, şehir merkezinden ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi geliyor. Göksun’un doğal güzellikleri ve serin havası, yaz aylarında rahatlamak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Göksun, dört mevsim boyunca farklı güzellikleri ve iklim özellikleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Goksun Gezilecek Yerler

Editör: Didem Kayabaşı