Kahramanmaraş denilince sakız gibi uzayan lezzetli dövme dondurma akla gelir. Maraş Dondurması rivayete göre, Osmanlı döneminde, saraylarda “Karsambaç” adı verilen bir tür buzlu tatlının uzantısı olarak biliniyor. Bu lezzetli süt ürünü şehrin adı ile özdeşleşerek adeta sembolü haline gelmiştir. Geçmiş yıllarda dondurma el becerisiyle yapılırken, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle makinalı üretime dönüştü. Bu doğrultu da Kahramanmaraş’ta dondurma üreten firmaların sayısı da bir hayli arttı.

***

Bu firmalardan biriside dünyaya adını duyuran Golf Dondurma. 2003 yılında Bursa fabrikasında 10 milyon litre kapasitesiyle üretime başlayan Golf Dondurma günümüzde, Bursa ve Kahramanmaraş fabrikaları olmak üzere 200 milyon litreye ulaşan üretim kapasitesine sahip dev bir yerli üretici konumunda bulunuyor. Kahramanmaraş’ın adını da kullanarak gücüne güç katan firma, 2015 yılında logosu, ürünleri ve ambalajlarını yenileyerek Kahramanmaraş fabrikasında ürettiği “Maraşım” markasıyla Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görüldü.

***

Golf Dondurma tesisi Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçe sınırlarında yer almakta. Kentin en önemli lezzeti olan dondurmayı “Maraşım” adıyla tüm dünyaya pazarlayan Golf Dondurma firmasının Kahramanmaraş’a hiçbir katkısı olmadığını görüyoruz. Zaman zaman bu firma özellikle ulusal TV kanallarına Kahramanmaraş’ında adını kullanarak reklamlar veriyor. Evet, reklam vermesi Kahramanmaraş adına güzel. Ancak, birçok vatandaşımızın dikkatini çeken bir nokta var: Golf Dondurma'nın şehre katkıları ve şehirle olan bağları konusunda şeffaflık ve bilinirlik noktasında eksiklikler yaşanıyor.

***

Kahramanmaraş’ın iş insanları başta olmak üzere diğer dondurma firmaları şehre küçük büyük demiyor önemli katkılar sunuyor. Örneğin, okullar, taziye evleri, kütüphaneler, camiler birçok iş insanının adını taşıyor.  Kısacası Kahramanmaraş’ın zenginleri yapmış oldukları hayırseverliklerle kendilerini hissettiriyorlar. Fakat Golf Dondurma, 9 yıldır Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteriyor. Devasa bir üretim tesisi var. Birçok Kahramanmaraşlı insan bu fabrikanın şehirde olduğundan dahi habersiz.  Golf Dondurma bu anlamda şehirle daha güçlü ve somut bir bağ kurmalı, sosyal sorumluluk projeleriyle şehir halkına daha fazla değer katmalı. Deprem yaşamış ve toparlanma sürecine giren bu şehre Golf Dondurma gibi dünya pazarında yer edinen firmaların desteği kesintisiz olmalıdır. Şirketin sadece "Maraşım" markası altında değil, şehrin sosyal ve ekonomik gelişimine doğrudan katkıda bulunabilecek projelerle de adını duyurması gerekmekte.

Editör: Didem Kayabaşı