Geleneksel el sanatları arasında yer alan ve bir asrı aşkın süredir yapılan bakırcılık, Tarihi Kapalı Çarşı'da vatandaşlara sunuluyor. Dövme tekniği ile ustaların ellerinde şekillenen bakırlar el emeği göz nuruyla nakış nakış işleniyor. Bakırcı esnafının meydana getirdiği bu ürünler hem yurt içinde hem de yurt dışında ilgi görüyor. Birbirinden değerli bakır ustalarının ürettiği tencere, kazan, kahve takımları, paşa mangalları, sürahiler, tepsiler çeşitli motiflerle süslenerek yurt içinde ve yurt dışında pazarlanıyor.

Gasf
Kahramanmaraş depreminden sonra kentte bakırcılık sektörünün durma noktasına geldiğini belirten bakırcı esnafı bir an önce satışlarının ve el emeği göz nuru yaptığı ürünlere tekrar ilginin artmasını istiyor.

6Ha

Kahramanmaraş bakırcı esnafları has dövme bakırının en büyük özelliğinin, işlenmesinde dövme tekniğinin kullanılması olduğunu belirtiyor. Bakır ustaları tek tek bakırı döverek şekil verdikleri levhaları, tabaktan sunumluğa, çaydanlıktan bardağa kadar birçok ürünle evlerimizi donatıyor.
bakırcılık mesleğini ata ve baba mesleği olarak sürdüren esnaflar, bakırcılığı el emeği göz nuru meslek olarak tanımlıyor.

Muhabir: Sibel Gürle