Dulkadiroğlu Belediyesi, Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü tanıtmak adına çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş mutfağının konu edildiği, yemek kültürünün ve tariflerinin verildiği Maraş Yemekleri kitabı, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi’nde tanıtıldı. Kahramanmaraş mutfak kültürüne ait birçok bilgi ve fotoğrafın yer aldığı eseri Mürüvvet Nazlı kaleme aldı. Şehrin kültür hazinesine bir katkı daha yaptıklarının altını çizen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi’nde Kahramanmaraş’ın yemek kültürünü sonraki nesillere doğru ve uygulamalı bir şekilde kayıt altına alınarak aktarılmasını amaçladıklarını ifade etti. Unutulmaya yüz tutmuş Kahramanmaraş yemekleri hakkında geniş bilgilerin yer aldığı eserin tanıtım programına, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Av. Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal’ın yanı sıra Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Lokantacılar ve Pastaneciler Odası Başkanı Erdal Kanbur ile Kahramanmaraş İl Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı katıldı. Programın sonunda davetlilere Kahramanmaraş’a ait yöresel yemekler ikram edildi.

IMG_0079

KAHRAMANMARAŞ YEMEK KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK ADINA ÇALIŞMALAR YAPMAKTAYIZ

Mahmut Yardımcıoğlu AK Parti’den Aday Adayı oldu Mahmut Yardımcıoğlu AK Parti’den Aday Adayı oldu

Kahramanmaraş’ın Mutfak Kültürünü tanıtmak amacıyla Mutfak Müzesi’ni 2018 yılında hizmete aldıklarını belirten Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, “İçinde bulunduğumuz mekân, Kahramanmaraş’ımızın Mutfak Müzesi’dir. 2018 yılından bu yana burası Kahramanmaraş’ın yemek kültürünü öğretme, tanıtma, kayıt altına alma ve uygulama yapma adına hemşerilerimize ve dışarıdan gelen misafirlerimize hizmet vermektedir. Kahramanmaraş’ımızın çok zengin bir yemek kültürü var. Zaten bu mekânda bu yemek kültürünü sonraki nesillere doğru ve uygulamalı bir şekilde kayıt altına alınıp aktarılmasını amaçlıyoruz. Bu yemek kültürü ile alakalıda konunun ilgilileri ile her zaman irtibat halindeyiz ve işbirliği içerisindeyiz. Çeşitli organizasyonlarla Kahramanmaraş Yemek Kültürünü tanıtmak adına çalışmalar yapmaktayız. Şimdi bunlardan bir tanesi de Kahramanmaraş yemeklerini çok kapsamlı bir şekilde kayıt altına alındığı bir yemek kitabının tanıtımı amacıyla burada toplanmış bulunmaktayız. Hepinize bu mekâna ve Kahramanmaraş yemek kültürüne göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu yemek kitabımız Kahramanmaraş yemek kültürünün uzun yıllar unutulmamasına ve tanıtılmasına katkı sağlar diye düşünüyorum. Aslında bu yemek kültürü bölgesel olarak birbirine benzerlik gösteriyor. Yani Şanlıurfa’nınki, Osmaniye’ninki ve Gaziantep’inki yemek kültürü birbirine benzer. Fakat Gaziantep vb. şehirler tanıtım noktasında bizden daha öndeler. Ama bizde çok geride değiliz. Bizde de Gaziantep’ten geri kalır bir yemek zenginliği ve kültürü yok. Bizde inşallah şehrimizi gastronomisi ile ön plana çıkarmak adına üstümüze ne düşüyorsa bu vazifeyi yerine getireceğiz. Bu kitabımızda buna katkı sağlar diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

IMG_6461

BU KİTAP KAHRAMANMARAŞ’IN RUHUNU İNŞA EDİYOR

Dulkadiroğlu Belediyesi’ni başarılarından dolayı tebrik eden Lokantacılar ve Pastaneciler Odası Başkanı Erdal Kanbur, “Bu özel yerde Kahramanmaraş’ın yemeklerini tanıtmak, bir mutfak müzesi yapmak ve Kahramanmaraş’a dair ürünleri sergilemek adına Sayın Başkanımız çok güzel çalışmalar yapıyor. Kendisini tebrik ediyorum. Bugün de Kahramanmaraş’ın yemek kültürünü tanıtmak için yazılan bir kitabın tanıtımını gerçekleştirdik. Bu kitap Kahramanmaraş’ın ruhunu inşa ediyor. Bu etkinliklerin içinde olmaktan kıvanç duyuyorum. Biz bir dondurmacı ailesi olarak ta babamızdan aldığımız küreğimiz ile 48 ülkeye nasıl dondurma götürüyorsak Kahramanmaraş’ın yemeklerini de aynı şekilde belediyemizin destekleriyle de götüreceğiz” sözlerini kullandı.

KAHRAMANMARAŞ’IN ASİL, ELİT VE GÜZEL BİR YEMEK KÜLTÜRÜ VARIMG_0091-2

Amaçlarının Kahramanmaraş yemek kültürünü dünyaya tanıtmak olduğunu ifade eden Mürüvvet Nazlı, “Kitabı yazarken aslını bozmamaya dikkat ettik. Bunu üzerimde çok ağır bir yük olarak hissettim.  Kahramanmaraş tarihi ve kültürü ile çok değerli. Kahramanmaraş’ın asil, elit ve güzel bir yemek kültürü var. Bu kültürü korumak için elimden geleni yaptım. Kahramanmaraş yemek kültürünü bizden sonraki nesillere kaynak olsun diye bu kitabı yazmak istedik. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. 250 tane yemeği tekrar gün yüzüne çıkardık. Evet, bazıları halen yapılan yemekler ama çoğu kısmı geçmişte kalan, unutulmuş yemekler. Bu yemekler hakkında büyüklerimizden bilgiler alaraktan gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Onları Yaşar Alparslan’nın da onayı ile güncelledik, tekrar bir düzene koyduk, yaptık, fotoğrafladık ve sizlerin hizmetine sunduk. Buradaki amacımız Kahramanmaraş yemek kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve hatta dünyaya tanıtmak” diye konuştu.  

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Av. Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal ise çalışmalarından dolayı Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’a teşekkür etti.