Kahramanmaraş’ın Dukadiroğlu ilçesinde bulunan Bertiz Kasabaları her yıl düzenledikleri Şire Festivalleriyle yörelerine has doğal ürünleri tanıtmaya devam ediyorlar. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Bertiz Kültür Vakfı, Bertiz Spor Kulübü, Bertiz Karamanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Beşenli Kültür ve Dayanışma Derneği organizasyonluğunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen Masere Günleri başladı. 21 Ekim Cumartesi günü başlayan ve üç gün sürecek olan Masere, Bertiz yöresine ait geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkan’ı Hayrettin Güngör’ün; ‘Coğrafi işaretle tescillendi’ diye duyurduğu meşhur Bertiz üzümünden yapılan; sucuk, bastık gibi pek çok ürünü bünyesinde bulunduruyor. Açılışı yapılan Masere Günleri etkinliğinde öncelikle saygı duruşu akabinde Sümbüllü Cami İmam Hatibi Mehmet Koç tarafından kuran tilaveti yapıldı ve dualar edildi. Kahramanmaraş Atatürk Anıt’ ı Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe; Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hanefi Toptaş, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Deva Partisi Milletvekili İrfan Karatutlu, Bertiz Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz, Dernek Başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Etkinlik; başta Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek olmak üzere Protokol üyelerinin vatandaşlara hapısa ikramında bulunmasıyla sona erdi.

IMG_7172

Kamu gücüyle vakfımız iş birliği yaptığı zaman güzel hizmetlerde bulunuyoruz

IMG_7236

Bertiz Vakfı Başkanı Erdoğan Eryılmaz; “Masere dediğimiz etkinlik; üzümün sıkılması, bu üzümün hapısaya dönüşmesi, annelerimiz tarafından ipe dizilmesi ve hapısadan ceviz ve türevleriyle buluşan tatlardır. Sizler Türkiye'nin şehrimizin en şirin festivali olan Masere festivallerine hoş geldiniz diyorum. Bertiz Vakfımız 1996 yılında Bertiz bölgemizin esnafları tarafından kuruldu. Kurucularını minnetle anıyorum. Eğitim öğretim konusunda vakfımız hizmetlerine devam ediyor. Gençliğin korunması ve spor konusunda teşvik eden bir olgusu var. Yine bölgemizdeki köylülerimizin oluşturmuş olduğu dernekler var. Bertiz neresidir dediğimiz zaman Ahırdağ arkası saklı bahçe diğer adım, cevizimle, üzümümle, ağızda tat bırakırım. Cennetten bir bahçe bağlarımla tanınırım, koyunların otladığı güzel yaylaların Maraş ilinde Bertiz’ dir adım diyoruz. Ahırdağı arkası Engizek Dağı’nın arasından geçen Bertiz Çayı boyunca 22 köy bulunuyor. Bölge insanı aşk ve şevkle çalışan ve mücadeleci, ülke ekonomisine, şehrimizin ekonomisine katkılar gösteren insanlar. Hepsini hürmet ile anıyorum. Daha önce vakfımız eğitim ve yurt hizmetlerinde bulunuyordu, devletimizin imkanları arttı. Birçok ilimizde, ilçemizde, derneklerimiz açıldı. Eğitim ve barınma konusunda birçok sorunumuzu çözdük. İki kere Kiraz Festivali yaptık. Ahırdağı’ nda Yahni Festivali yaptık. Büyük Bertiz buluşmaları yaptık. Yani kamu gücüyle vakfımız iş birliği yaptığı zaman güzel hizmetlerde bulunuyoruz. Bize destek veren Büyükşehir Belediyemize, İlçe Belediyelerimize yürekten huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bertiz’e tünel açılması gerek

IMG_7262

Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu: “Gündemimiz altı sekiz aydır depremdi, terördü. Bütün bunların üzerine sosyal anlamda birtakım güzel faaliyetlerin yapılması da şehrimizin gelişmesi ve normale dönmesi açısından gerçekten önemli. O açıdan bu programı düzenleyen Bertiz Vakfı ve emeği geçen derneklere büyükşehir çatısında böyle bir faaliyeti düzenledikleri için teşekkür ediyorum.  Sonuçta Bertiz, Kahramanmaraş'ın lobisi en yüksek olan bölgelerinden birisi. Dolayısıyla sizleri o yönden kutluyorum. Bu lobilerinin devam etmesini diliyorum. Biz Türkiye'de Bertiz’ in güzel anlamının olduğunu, güzel yer, güzel insanların olduğu yer anlamına geldiğini biliyoruz. Bunun yanında tabii ki güzel bir vadide yaşıyorlar. Biz geçenlerde gündeme getirmiştik, biraz zor ve belki biraz ütopik olsa da, biraz hayal de olsa Bertiz’ e tünel açılması gerektiğini ve Bertiz’ in en önemli sorununun ulaşım sorunu olduğunu ısrarla ifade edeceğiz. Bu sadece benim ifadem değil, Dernek Başkan ziyaretlerinde en önemli sorunun yine yol sorunu olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu çerçeveden bu faaliyetle onların Kahramanmaraş’ a ulaşımları ne kadar çabuk olursa halkımızla olan ilişkilerinin fazlaca artacağını, hatta bu tünelle birlikte o bölgeye ulaşarak yeni bir yerleşim alanı açılabileceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede şahsım adına diğer siyasilerin, bürokratların bu konuya muhakkak eğilmelerini burada ısrarla talep ediyorum. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

Kahramanmaraş'ta valilikten flaş karar:  yasaklandı Kahramanmaraş'ta valilikten flaş karar: yasaklandı

Kahramanmaraş eskisinden daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacak

IMG_7348

Kahramanmaraş Büyükşehir belediye Başkan Vekili sayın Hanefi Toptaş: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle Bertiz Vakfımızın organizasyonluğunda gerçekleştirilen 3. Masere etkinliklerimiz hayırlara vesile olsun inşallah. Tabii Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin Güngör Beyefendi de aslında bugün bizlerle birlikte olacaklardı. Fakat şu an Ankara'dalar. Bu sebeple bizlerle birlikte olamadılar. Ben öncelikle kendisinin de selamlarını sizlere iletmek istiyorum. Evet tabii şehir olarak çok önemli zenginliklere sahibiz. Özellikle şehrimizin rakımsal farklılıkları sebebiyle çok önemli bir ürün yelpazesine sahibiz ve Bertiz bölgemiz de hem konumu itibariyle hem de iklimi itibariyle bu ürün yelpazemize en önemli katkıyı sağlayan bölgelerimizin başında geliyor. Bertiz Çağlayancerit’le birlikte belki de dünyanın en iyi cevizinin ve en iyi üzümünün üretildiği yer diye söylersek herhalde hata yapmayız diye düşünüyorum. Bizler de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle zenginliklerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda da biliyorsunuz Masere etkinliklerimiz geçen hafta içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın da katılımıyla başlamıştı ve bağ bozumu yapılmıştı.  O gün Büyükşehir Belediye Başkanımız da bir müjde vermişti; Bertiz kabarcık üzümü bizim artık 26. coğrafi işareti tescilli bir ürünümüz oldu. Şehrimize hayırlı olsun inşallah. Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak tabii ki her alanda olduğu gibi bu tarz ürün zenginliklerimizi korumak adına çok ciddi çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Vekillerimizle, yerel yöneticilerimize, muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla ve bu şehrin her bir ferdiyle çok ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Kahramanmaraş eskisinden daha güzel, eskisinden daha yaşanabilir, eskisinden ekonomisi daha güçlü ve eskisinden çok daha dirençli bir şekilde ayağa kalkacak” diye konuştu.

IMG_7476