Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA), muvazzaf subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla 523 yeni öğrenci alımı için başvuru sürecini başlattığını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, toplamda 200 subay ve 323 astsubay öğrenci alınacak. Alımlar, 483 erkek ve 40 kadın aday olmak üzere gerçekleştirilecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Başvurular, 05 Temmuz 2024 tarihinde başlamış olup, 25 Temmuz 2024 saat 23:59’a kadar devam edecek. Adaylar başvurularını, sadece Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi (PTS) üzerinden e-Devlet kapısı aracılığıyla yapabilecekler. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Başvuru kılavuzunun tamamının dikkatlice okunması ve başvuruların bu doğrultuda yapılması gerektiği belirtiliyor. Başvurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris adresinden alınacak.

Jandarmasahilguvenlik

200 SUBAY ALIMI İÇİN ŞARTLAR

JSGA Güvenlik Bilimleri Fakültesi'ne alınacak 200 subay için adaylarda aranan şartlar arasında, 2024 YKS sınavına girmiş olmak ve belirli puan sıralamalarında yer almak bulunuyor:

  • Eşit Ağırlık (EA) ve Sayısal (SAY) puan türlerinde en az 150.000’inci,
  • Sözel (SÖZ) puan türünde en az 30.000’inci sırada olmak.

Genel şartlar ise şunlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
  • Evli veya çocuklu olmamak, nikâhsız birliktelik yaşamamak,
  • 1 Ocak 2024 itibarıyla 21 yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 2003 ve sonrası doğumlular başvuru yapabilir),
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması,
  • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya engel bir durumun bulunmaması,
  • Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
  • Türk Ceza Kanunu’nun belirttiği suçlardan hüküm giymemiş olmak.

323 ASTSUBAY ÖĞRENCİ ALIMI İÇİN ŞARTLAR

 Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) için başvuru yapacak adayların lise veya dengi bir meslek okulundan mezun olmaları veya kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmaları gerekiyor. Adayların, 2024 YKS'de Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına göre en az 450.000’inci sırada yer alan puanı almaları gerekiyor. Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları ise bu puanın en az %80'ini almak durumundalar.

Başvuru yapan adaylar, TYT puanlarına göre sıralanacak ve kontenjanın on katı aday seçme sınavlarına çağrılacak. TYT sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında puan alan adaylar değerlendirmeye alınmayacak. Şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarına, toplam erkek kontenjanının %5'i (14 öğrenci) ve kadın kontenjanının %5'i (2 öğrenci) ayrılacak.

Başvurularla ilgili detaylı bilgilere ve şartlara, JSGA'nın resmi web sitesinde yer alan başvuru kılavuzundan ulaşılabilir.

Adayların, başvuru sürecinde herhangi bir mağduriyet yaşamamak için kılavuzu dikkatlice okumaları ve belirtilen şartları eksiksiz olarak yerine getirmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

Editör: Melisa Türkmen