2017 yılında Meral Akşener liderliğinde kurularak siyasi arenada yer alan İYİ Parti, 2018 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine katılarak Türkiye genelinde yüzde 9,96 oy oranıyla 43 milletvekili çıkarmayı başarmıştı. O dönemde Dr. Faruk Atlı İYİ Parti’nin 1. Sıra milletvekili adayı olarak Kahramanmaraş’tan seçimlere katılarak 64 bin 426 oy almıştı. Aldığı oy oranıyla vekil çıkartamayan İYİ Parti’de o yıllarda İl Başkanlığına Ahmet Çabukel getirildi.  5 yıllık süre zarfında İYİ Parti Kahramanmaraş’ta Ahmet Çabukel Başkanlığında iyi bir ivme yakalamıştı. Ancak 2023 yılının Ocak ayında gerçekleşen İl Başkanlığı seçiminde Ahmet Çabukel milletvekili adayı olmak için yeniden aday olmamış ve yerine Süleyman Tekerek İl Başkanı seçilmişti. Süleyman Tekerek’in İl Başkanı seçilmesiyle parti içerisinde çatlak sesler yükselmiş teşkilat içerisinde istifalarda yaşanmıştı. 

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI AHMET ÇABUKEL’E YAKIN İSİMLER MİYDİ?

14 Mayıs seçimleri için de 33 isim milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmuş bu adaylar içerisinden Ahmet Çabukel, Neslihan Kocanergiz,  Ziya Dumlupınar,  Burak Sert, Şeyma Aytemiz Aslantürk, İrfan Mert Yıkan, Emine Leblebici ve Serdal Kurtoğlu sıralamaya girmişti. Adaylık isimlerinin açıklanmasıyla özellikle kuzey ilçelerden bazı isimlerin listede gösterilmemesi tepkileri ve istifaları peşinden sürükledi. Milletvekilliği sıralamasının 1. Sıra adayı Ahmet Çabukel’e yakın isimlerden oluştuğunu iddia eden bir grup partili de istifa edip AK Parti saflarına katılmıştı.  

OYLAR DÜŞÜŞTE

Bu gelişmeler üzerine 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde İYİ Parti Kahramanmaraş’tan yüzde 7.08 oranında 45 bin 675 oy alabildi. 2018 yılında yapılan genel seçimlerde yeni bir parti olmasına rağmen Kahramanmaraş’tan 64 bin 426 oy olarak 1 vekil çıkarmayı kıl payı kaçıran İYİ Parti, bu seçimlerde aynı başarıyı gösteremeyerek kentte 4. Parti konumunda yer aldı. Alınan sonuçla seçim döneminde parti içerisinde yaşanan olumsuz hava seçmene de yansıdı. Seçim süreci boyunca İl teşkilatının kent basınını etkin bir şekilde kullanamaması ve seçmene kendilerini yeterince tanıtamaması oy düşüşlerindeki en büyük etkenler arasında bulunuyor.

Haber: Eyüp Kağan Atlı

Melikgazi Belediyesi Yaşam Alanı Depremzedelerin Hizmetine Sunuldu Melikgazi Belediyesi Yaşam Alanı Depremzedelerin Hizmetine Sunuldu