Türkiye’de termal turizmin yapılabildiği sayılı lokasyonlardan olan Onikişubat ilçesindeki Ilıca kaplıcalarında havaların serinlemesiyle yoğunluk azaldı. Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan bölgenin termal turizm merkezi, Kahramanmaraş halkının yanı sıra Gaziantep, Adıyaman ve Osmaniye gibi çevre illerden de insan çekiyor. Özellikle yaz aylarında nüfusu 40 binlere kadar ulaşan Ilıca kaplıcaları’nda, kış aylarının gelip soğukların kendini göstermesiyle birlikte nüfusta azalma yaşanıyor. Bin rakımında bulunan tesisler, soğuk havalarda ne kadar tercih edilmese de, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Ilıca, vatandaşların eğlenmesini, huzur bulmasını sağlarken, aynı zamanda da cilt hastalıkları, solunum ve damar hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarına da şifa sağlıyor.

88763368_620x410

HER BÜTÇEYE UYGUN SICAK KAPLICA HAVUZLARI BULUNUYOR

Ilıca'da bulunan termal su, 45 derece sıcaklığında olup petrol artıkları ve kükürt içermektedir. Bu özel suyun, romatizma, cilt sorunları, solunum ve dolaşım rahatsızlıkları, ortopedik ağrılar ve kadın sağlığı gibi birçok sağlık sorununa olumlu etkileri olduğu biliniyor. Ilıca, Türkiye'deki diğer kaplıca merkezlerinden farklı olarak, konaklama ve kaplıca tesislerini ayrı yerlerde sunuyor. Ziyaretçiler, her bütçeye uygun otel ve pansiyonlarda konaklayabilirken, kaplıca hizmetini farklı tesislerde alabilir. Ilıca'da, iki tanesi belediyeye ait olmak üzere üç farklı kaplıca tesisi bulunuyor. Tesislerde, her zevke ve bütçeye uygun sıcak kaplıca havuzları, eğlence arayanlar için ılıtılmış kaplıca suyuyla dolu yüzme havuzları ve aqua-park, kendilerini özel hissetmek isteyenler için küvetler, jakuziler, aile hamamları, buhar odaları, Türk hamamı ve masaj hizmetleri sağlanıyor. Ancak, uzmanlar, kükürtlü suyun kemiklere kadar hissedilebileceği yüksek sıcaklıkta bulunan kaplıca havuzlarında, her biri yarım saati geçmeyen ve günde en fazla iki kez yapılacak banyo kürlerini öneriyor.

kaplica

DOĞA İLE BAŞBAŞA HUZUR DOLU BİR YAŞAM

Dört bir yanı ormanlarla kaplı dağlarla çevrili olan Ilıca, misafirlerine doğayla iç içe huzurlu bir yaşam sunuyor. Merkezine kısa bir mesafede bulunan kır lokantalarında ve mesire alanlarında eşsiz ziyafet  imkanı bulunurken, bu mekanlar ziyaretçiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Ilıca’da, yürüyüş, bisiklet ve dağcılık için birçok alternatif mevcut. Kahramanmaraş’ın en yüksek ikinci noktası konumunda bulunan Berit Dağı’na Ilıca’dan tırmanış mümkün.

GEÇMİŞİN İZLERİNİ TAŞIYOR

Ilıca kaplıcalarının 5 kilometre kuzeyinde tarihten izler taşıyan yerleşim yerleri ve eserler mevcut. Süleymanlı olarak bilinen Zeytun Kasabası’nda ki, Kanlı Köprü, Kantarma Köprüsü, Elbistan Köprüsü ziyaretçiler tarafından sıkça ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Kasabanın girişinde üç gözlü devasa boyutlara sahip tarihi çeşmenin soğuk sularını yoldan geçen misafirler şişelere doldurup evlerine götürüyor.

Kahramanmaraş'ta iş yerinde çıkan yangın söndürüldü Kahramanmaraş'ta iş yerinde çıkan yangın söndürüldü

Haber: Eyüp Kağan Atlı