Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden sonra afetzedelerin, yıkılan veya ağır hasar gören binalarla olan mülkiyet ilişkilerini ve yeniden yapılacak binalardan veya verilecek inşaat kredisinden yararlanabilme durumlarını kapsayan hak sahipliği başvuruları uzatılmıştı. Verilen süre içerisinde başvuru yapamayan veya başvuru tarihini kaçıran depremzede vatandaşlar için AFAD, bir kararla hak sahipliği süresini 1 gün daha uzatmıştı. Depremzede vatandaşlara başvuru için tanınan 1 gün ek süre bugün sona eriyor.  Hak sahipliği başvurusunda bulunmak isteyen afetzedeler, 81 ildeki AFAD İl Müdürlükleri’nden ve aynı zamanda depremlerden etkilenen 11 ilde, AFAD’ın belirleyeceği ilçelerde de başvuru yapabilecekler. Bugün son günü olan hak sahipliği başvuruları 23.59’a kadar sürecek. Belirtilen bu saatten sonra başvuru yapılmayacak.

 
TALEP EKİNDE VERİLECEK BELGELER

Tapu Senedi Fotokopisi
Tapu ve emlak kaydı vefat eden kişiye ait ise veraset ilamı veya aile nüfus kaydı

Köy muhtarından alınacak ve o yerin en büyük mülki amirine tasdik ettirilecek mülkiyet belgesi
Elektrik ve su abonelik belgesi
Evli evlatlar, Yerleşim Yeri Belgesi veya hasarlı konuta ait aboneliğin adlarına olan elektrik veya su aboneliği belgesi
Cins tahsisi yapılmayan hasarlı yapılarda, hasarlı konutun tapusu bağ, bahçe, arsa vb. Tapusu ise bu vasıflara ait tapu ile birlikte binaya ait ilgili belediyesinden alınacak emlak beyannamesinin bir örneği.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN