Büyük depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Kahramanmaraş’ta birçok sektördeki iş yeri olumsuz etkilendi. Kentte iş yeri ağır hasar alan yâda yıkılan esnaflar için yardım kuruluşları ve valilikler tarafından geçici konteyner çarşılar kuruluyor. Diğer taraftan hafif hasarlı olan iş yeri sahipleri de dükkânlarında temizlik çalışması yaptıktan sonra hizmet vermeye başlıyor. Bunlardan biride hac ve umre malzemesi satışı yapan ‘Keven Hac ve Umre Malzemeleri’ oldu. Yaklaşan hac mevsiminin hazırlıkları büyük titizlikle sürerken Türkiye'den hacca gitmek isteyenlerin sayısın da her geçen yıl artış yaşanıyordu. Ancak 6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan büyük depremlerden dolayı bu sayıda azalış olduğu gözlemlendi. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Keven Hac ve Umre Malzemeleri İşletmecisi Osman Cülfük, Abdülhamit Han camisinin yanında bulunan şubelerinin depremden etkilenmediği için açık olduğunu belirterek, Çarşıda bulunan şubelerinde ise temizlik çalışmaları yapıldıktan sonra hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi.

Kahramanmaraş'ta konteynerlerin üstü çatıyla kaplanıyor Kahramanmaraş'ta konteynerlerin üstü çatıyla kaplanıyor

IMG_5994

2 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ YEDEK LİSTEDEN ÇAĞIRMIŞLAR

Keven Hac ve Umre Malzemeleri İşletmecisi Osman Cülfük, “Kahramanmaraş ve diğer illerdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Hepimiz zor bir dönemden geçtik. Herkesin mutlaka bir kaybı oldu. Kiminin evi, kiminin iş yeri yıkıldı. Bazı vatandaşlarda eşini dostunu kaybetti. Bunların hepsi bir imtihan. Hac malzemesi satışı yaptığımız bu iş yerimizde depremde hasar gördü. Abdülhamit Han camisinin oradaki şubemiz açıktı. Ama bu iş yerimizde depremde hasar gördüğü için daha yeni temizliğini yapıp hizmet vermeye başlayacağız. Tabii buraya gelen müşterilerimizden evi yıkılmış olanlar var. Ama yine de hac ziyaretini gerçekleştirmek istiyorlar. Elhamdülillah sevindirici bir durum. Depremde her şeyi gitmiş vatandaşlarımız hac için biriktirdiği parayı mecburi ihtiyaçları için kullanmak zorunda kaldı. Diğer taraftan maddi durumu iyi olup ta evi yıkılmış vatandaşlarımızda hacca gitmek istiyor. Geri geldiğinde de kendisini idare edecek kadar durumu iyi olduğu için gidiyor. Bir duyuma göre bu sene 2 binden fazla kişiyi yedek listeden çağırmışlar. Asıl listedeki kişilerin bazısı gitmekten vazgeçmiş, bazısı vefat etmiş. Bu sebeplerden dolayı yedek listedeki vatandaşları çağırmışlar. Satışlarımızda haliyle düştü. İnşallah tekrar böyle bir afet yaşamayız. Bu afetlerden ders çıkarmalıyız. Kahramanmaraş’a hep birlikte bir el atılıp tekrardan ayağa kaldırılması gerekiyor. Depremden dolayı ürünlerimizin bazılar kırıldı, kullanılamaz hale geldi. Kullanılamaz hale gelen ürünlerimizi çöpe attık” ifadelerini kullandı.

IMG_5996

Yedek listeden ismi çıkan Ömer Kara ise şöyle konuştu; “Hac kurasında ismim yedek listeden çıktı. Allah’ım böyle bir felaketi başımıza bir daha vermesin. Listede ismim çıkınca buraya hac malzemesi almak için geldim.  Kısmet olursa hac yolculuğu için malzeme alacağız.”

Haber: Emrah Özdemir