Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni yıl bütçeleri son hızıyla görüşülmeye devam ederken görüşmeler esnasında da zaman zaman tansiyon yükseliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde mecliste yaptığı konuşmada Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin terör örgütü PKK’ya destek olduğunu, PKK’nın saflarında yer aldığını ifade etmiş bunun üzerine mecliste arbede yaşanmıştı. Katıldığı bir televizyon programında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, meclisteki arbedenin ve infialin sebebinin terör örgütüne vurulan darbelerin yansıması olduğunu belirtti. Güvenç, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki PKK barınakları sürekli tehdit ediyor. Bunun yansıması olarak da PKK’nın uzantıları olan parti reaksiyon gösteriyorlar. Bizim çağrımız çok açık: silahla siyaset bir arada yürümez. Türkiye Cumhuriyeti eski devlet değil, buna izin vermez. Yol ayrımındasınız; ya silahı bırakacaksınız siyaset yapacaksınız ya da silaha sarılacaksınız. Terör örgütü 1984’ten beri yıllık 5 bine yakın insanı dağ çıkarırken bu rakam bugün 52’ye düşmüş, dağdaki grup sayısı 120’ye düşmüş. Örgütün operasyon gücü en aza indirgenmiş. Meclisteki infialin sebebi de terör örgütüne vurulan darbedir” şeklinde konuştu.rtyrtugyuıojopği

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ÖVEMEZSİNİZ!

İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, dünyanın hiçbirinde terörü destekleyici söylemlere müsaade edilmediğini dile getirdi. Celalettin Güvenç, “Millet olarak bunlara sandıkta bunlara cevap vermeliyiz. Siyasetçi, gazeteci, insanlar; terör örgütlerinin tanıtımını reklamını yapamaz, terörü övücü çalışmalar içerisinde bulunamaz, halkı kin ve nefrete yöneltecek açıklamalarda bulunamaz. Bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de kararları bu doğrultuda, tüm dünyada da yaklaşım bu yöndedir. Düşünce ve fikir hürriyetinin sınırları burada başlıyor. Bugün Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da hiçbir yerde hiçbir yerde kendi devletini tehdit eden terörle meşgul olanları övemezsiniz. Fikir hürriyeti adına, siyaset adına, basın özgürlüğü adına bunlara yakın duramazsınız ama maalesef yıllardır güçsüz hükümetlerden dolayı, fikir özgürlüğü adı altında, düşünce özgürlüğü adı altında insanlar terörü övebiliyordu, teröristle irtibat kurabiliyordu. Düşünce hürriyetine sonsuz saygımız var, basın hürriyetine sonsuz saygımız var ama hiç kimse sivil hayatta ve siyasette terör örgütünü övmeyecek. Bu mecliste de zaman zaman somut verilere dayalı terör örgütüyle ilişkili olanlar hakkında gerekli işlemler yapılıyor. İçtüzük işletiliyor, anayasanın ilgili maddeleri işletiliyor, savcılar gerekli müdahaleleri yapıyor” dedi.Ekran Görüntüsü (1)

ONLARIN SÖZÜNDEN ÇIKAMAZLAR!

Güvenç sözlerine şu şekilde devam etti: “Sayın Süleyman Soylu’nun ‘siz PKK ile ilişkilisiniz, siz terörle aranıza mesafe koyamıyorsunuz’ söyleminden rahatsız oluyorlar. Hiç rahatsız olmalarına gerek yok. Şuanda Eş Başkanları bağlanır, PKK’ya silahı bırakın çağrısında bulunur, parti kongresini toplarlar, ‘PKK silahı bırak yoksa sizle yollarımızı ayıralım’ derler. Bunu deme şansları, böyle bir harekette bulunma imkânları da yok. O zaman siz terör örgütünün güdümünde olacaksınız, terör örgütüne laf söyleyemeyeceksiniz ama bu yüzünüze vurulduğunda, buna müsaade etmeyiz dediğimde kavga çıkaracaksınız. Bunu asla kabul edemeyiz. Türkiye, PKK’ya nefes aldırmıyor, bu yüzden de çok rahatsızlar. Gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlar, zamanında ‘ben Türkiye’de istediğim adamı infaz ettirebilirim’ diyen Kandil’deki Murat Karayılan’ı bile mağarasından çıkaramaz hale getirdi.

TÜRKİYE ÇOK ŞÜKÜR ESKİSİ GİBİ DEĞİL!

Türk Parlamentosu, dünyada en çok temsil kabiliyetine sahip parlamentosundan birisidir. Bizim parlamentomuz çok renkli bir parlamento, Marksist’i de var, Leninist’i de var bütün uçlar bu parlamentoda temsil ediliyor, herkes siyasi faaliyet yürütebiliyor, Türkiye’de o zaman terör ve şiddetin gerekçesi yok. Buna rağmen bir yandan ben siyaset yapacağım diyeceksiniz öbür yandan terör örgütünün güdümünde çalışacaksınız. Bunu artık Türkiye kaldırmaz, kaldırmıyor, demokratik siyaset buna izin vermez. Türkiye çok şükür eskisi gibi değil, kimin nerede ne yaptığını da çok iyi takip ediyor. Kimsenin kimseyi de kandırma lüksü de yok artık. Anayasa, içtüzük, ceza kanunu ve ilgili hukuk işletilir böylelikle bunun önüne geçilir. Türkiye bedel ödüyor, terör yapılan binlerce operasyonla en aza indi.”

Haber: Ömer Harmankaya