Günümüzde artan kadın girişimciler yol aldıkları iş sektörlerinde başarılarını ortaya koymaya devam ediyor. Kendi adlarına kurdukları iş yerlerinde, ürün ya da hizmet üreterek aynı zamanda ürünlerin alışı, pazarlaması, dağıtımı ve depolanması faaliyetlerini yürütüyor. Kadınların girişimci olma yolunda kullandıkları duygusal zekâ onların yaptıkları işlerde başarılı olmasına olanak sağlarken, maddi olarak kazanç elde etmek ve ekonomik özgürlüğünü sağlamak amacıyla Kahramanmaraş’ta da kadın girişimciler çeşitli sektörlerde boy gösteriyor. Onikişubat ilçesine bağlı Fatih mahallesinde bir buçuk yıldır çelik takı, çanta, ayakkabı, terlik gibi ürünler satan 32 yaşındaki Tuba Dere, babasından aldığı esnaflık ruhuyla açmış olduğu dükkânında faaliyetlerini sürdürüyor.

3-395

İLK ETAPTA SOSYAL MEDYADAN ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMAYA BAŞLADIM

Bir buçuk yıl önce hayallerini gerçekleştirdiğini söyleyen Tuba Dere şu sözleri kaydetti: “32 yaşındayım evliyim ve iki kızım var, Cumhuriyet Üniversitesi İktisat mezunuyum. Babam esnaf olduğu için esnaflık çocukluğumdan bu yana alışkın olduğum bir meslekti. Hep bir hayalim vardı kendime ait mağaza açacağıma dair. Bir buçuk yıl önce bu hayalimi gerçekleştirdim. İlk etapta sosyal medyaya evden çekimle satış yaparak başladım ve daha sonra mağazaya geçiş yaptım. İş yeri açmanın elbette zorlukları var. Malum piyasa şartlarında uygun kiraya dükkân bulmak, ben ürünlerimi İstanbul’dan getiriyorum oraya gidip gelmek, mal çeşitliliğini devamlı bir şekilde sağlamak ve kaliteli malı uygun fiyata bulabilmek işimin zor yanları.

TAKILARIN KARARMAMASI MÜŞTERİLERİMİN İLGİSİNİ ÇEKEN EN BÜYÜK ETKEN

Çelik takılarım kadınlar arasında çok fazla rağbet görüyor. Takıların kararmaması müşterilerimin ilgisini çeken en büyük etken. Deprem nedeniyle çarşıda hasar alan çok fazla mağaza olduğu için deprem sonrası takıcıların azalmasından kaynaklı bana talep daha da arttı.

2-514

GİRİŞİMCİ OLMAKTAN HİÇBİR ZAMAN PİŞMANLIK DUYMADIM

Mağazamda çelik takı, çanta, şal, terlik ve cüzdan satıyorum, tamamen kadınlara yönelik bir mağaza içeriğim var. Kadınların severek kullandığı ürünleri getiriyorum. Gündemi aktif bir şekilde takip etmeye, moda olan ne varsa o ürünleri getirmeye çalışıyorum. Bu yolda eşimin, ailemin, arkadaşlarımın, destekleri çok büyüktü. Hepsinin desteğiyle bu işin altından kalktım. Girişimci olmaktan hiçbir zaman pişman olmadım. Evet, ekstra fazla yoruluyorum çünkü hem anneyim, hem eşim, hem çalışıyorum, hepsini bir arada elimden geldiği kadar güzel bir şekilde yürütmeye çalışıyorum. Zor bir süreç ama çok severek yaptığım için o zorlukların üstesinden geliyorum.

EŞİM BANA ÇOK DESTEK OLUYOR

Kadınlara iş hayatında zorluklar elbette var. Yani eğer ki evliyseniz çok fazla sorumluluğunuz olduğu için ekstra yoruluyorsunuz. Çalışan bir ev hanımı olduğum için bazen durum beni çok zorluyor. Ev işleri, dükkândaki yoğun tempo fazla yorabiliyor. Bu noktada eşim bana çok destek oluyor. Özellikle çocuklar noktasında çok zorlandığım zamanlar oldu aslında. Bazen çocuklarımı baktıracak kimse bulamadığım için onlarla işe geldiğim oldu. Yeri geldi burada bebek arabasında uyudular yeri geldi onlarla iş yaptım.

KADINLAR KENDİLERİNE GÜVENİRSE ALTINDAN KALKAMAYACAKLARI İŞ YOKTUR

Biz kadınlar kendimize güvenirsek, altından kalkamayacağımız hiçbir iş yoktur. Tabii ki bundaki en büyük faktör yine ailemizin, eşimizin, etrafımızdaki insanların desteği. Özellikle yeni girişimci kadınlara piyasada da çok fazla ihtiyaç var, illa ki zorlukları var ama işi sevdikten sonra her türlü altından kalkacaklarına inanıyorum. Bir şeyler yapmak isteyen kadın arkadaşlarım korkmasınlar bir yerden başlasınlar. Hele ki deprem geçirmiş olan, şu şehrimizde şu an çok fazla girişimci insana ihtiyaç var. Onun için eğer ki böyle bir düşünceleri varsa, bismillah deyip bir yerden başlasınlar. İnşallah güzel bir şekilde sonuçlanacağına ben inanıyorum. Bu sektörde girişimci olan kadınlara destek amaçlı mağazamdaki ürünleri toptan fiyatına vermeyi düşünüyorum.

1-568

Kahramanmaraş'ta Milli Piyango biletlerine yoğun ilgi Kahramanmaraş'ta Milli Piyango biletlerine yoğun ilgi

KAHRAMANMARAŞ’TA ÇELİK TAKI İŞİNDE BEN İLKİM

Sosyal medya aracılığıyla şehir dışına kargoyla ürün gönderimi yapıyorum. Markam şu an fazlasıyla duyuldu, müşteri memnuniyetini çok yüksek oranda hissediyorum. Zaten Kahramanmaraş'ta çelik takı işinde ben ilkim. Hani evden satanlar, sosyal medyadan satanlar var ama mağaza olarak ben ilkim. Bunun da vermiş olduğu bir özgüvenle fırsat bulduğum kadarıyla fuarlar oluyor bazen şehir dışında, o fuarlara katılıyorum. Fuarlar ilk etapta geçen sene Kahramanmaraş'ta başlamıştı. Burayla başladım, reklam ve satış yapmak amacıyla sonra da Gaziantep, Malatya, Antalya gibi yerlere gittim. Festivallerden güzel dönüşler aldım ve çok güzel müşteri potansiyelleri yakaladım. Hem de insanlar alıp kullandıkları ürünlerden çok memnun kaldılar. Özellikle deprem sürecinde ürünlerimi yanıma alarak şehir dışına çıktım. Antalya'da bir otelde kalmıştık. Otelde çok güzel satış yaptım. İnsanlar çok destek verdiler. Yaklaşık iki ay kadar mağazam kapalı kaldı. Bu süreçte hep dışarıdan satış yaparak ve festivallere devam ederek aktifliği sağlamaya çalıştım.”

Haber: Eyüp Kağan Atlı