Düğünden 3-4 gün önce yapılan gelin hamamı organizasyonu, gelin ve damat tarafının en yakınlarının katılımıyla gerçekleşiyor. Gelinin annesi, ablası, kardeşleri ve teyzeleri gibi en yakın akrabaları bu özel etkinlikte yer alırken, kayınvalide tüm yiyecek ve içecekleri büyük bir özenle hazırlıyor. Hatta bazı gelin hamamlarında çiğ köfte bile yapılıyor. Kayınvalide, gelini ve akrabaları için en lezzetli yemekleri ve meyveleri hazırlayarak hamamı süslüyor. Düğünden yaklaşık on gün sonra ise erkek evinin en yakınlarının katıldığı ikinci bir gelin hamamı düzenleniyor. Bu etkinliğe kayınvalide, görümce en yakın akrabalar ve teyzeler katılıyor.

Gelin Hamami Nedir Min 1024X678

HAMAM BOHÇALARI VE EĞLENCELİ ANLAR

Günümüzde de devam ettirilen gelin hamamı geleneği, aileler için bir eğlence kaynağı oluyor. Kadınlar, özenle hazırladıkları hamam bohçaları ve hamam çantaları ile hamama gidiyorlar. Hamamlara darbuka götürülerek şarkılar ve türküler eşliğinde eğlenceli anlar yaşanıyor. Düğünden sonra yapılan gelin hamamında ise gelin, çeyizinden getirdiği kilim ve hamam takımını getiriyor. Ayrıca gelin hamam çantasında evde yapılan hedik, mevsimine göre meyveler, elma, portakal, ceviz ve tarhana gibi malzemeler bulunduruyor. Gelinin, hamam çantasında diğer götürmesi gereken malzemeler arasında ise gelin kesesi, hamam güğümü, kildenlik ve hamam terliği yer alıyor.  

GELİN HAMAMINDA HEDİYELEŞME GELENEĞİ

Düğünden sonra gidilen gelin hamamında ise kayınvalide, gelinine peştamal ve şemsiye hediye ediyor. Şemsiyenin hediye edilme sebebi, yağmurlu havalarda hamama giderken gelinin ıslanmaması için düşünülmüş bir jest olması anlamına geliyor. Bu da kayınvalidenin gelinine olan ilgisini ve düşünceli davranışını gösteriyor. Kahramanmaraş'ta, geçmişten günümüze aktarılan bu gelin hamamı geleneği, aile bağlarını güçlendiren ve keyifli anılar biriktiren önemli bir kültürel miras olarak yaşatılmaya devam ediyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN