Azerbaycan’ın müzik tarihinde derin izler bırakan ünlü Besteci Fikret Amirov, doğumunun 100.yılında, bugün saat 19.00’da Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Sezai Karakoç Salonunda düzenlenecek özel konser ile hatırlanacak. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Arzu Mustafayeva’nın düzenlediği konserde; Besteci Fikret Amirov’un eserleri tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğrencileri ve öğretim görevlilerinin sahne alacağı konser, ücretsiz olup tüm halka açık olacak.WhatsApp Image 2022-12-14 at 02.40.46

TÜM HALKIMIZI BU GÜZEL GECEYE BEKLİYORUZ

Öğretim Görevlisi Dr. Arzu Mustafayeva, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Amirov'un 100. doğum yılı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev'in kararıyla büyük etkinlikler çerçevesinde yıl boyunca kutlanılmaktadır. Paris’te, Azerbaycan'ın iki tarihi şahsiyetinin doğum yıldönümleri; hayırsever Hacı Zeynelabidin Taghiyev'in 200. yıl dönümü ve Besteci Fikret Amirov'un 100. yıldönümü UNESCO düzeyinde uluslararası ölçekte kutlamak için 2022-2023 yılları UNESCO yıldönümleri listesine eklendi. Dünyanın farklı ülkelerinde kutlama konserleri düzenlendi. Türkiye'de Ekim ve Kasım aylarında Ankara'da, Adana'da, Bursa'da, İstanbul'da Türkiye’nin önde gelen senfoni orkestraları ve ünlü yıldız sanatçılarıyla en yüksek seviyede Fikret Amirov 100.yılına ithafen anma etkinlikleri düzenlendi. Bizde bu kervana katılmak istedik, kendi piyano sınıfı öğrencilerim ve meslektaşlarımla birlikte Fikret Amirov’u anmak için konser hazırladık. Programda piyano için yazılan "Çocuk Tabloları" ve "12 Minyatür", "flüt ve piyano için 6 piyes", Türkiye'de tanınan ve birçok sanatçı tarafından icra edilen şarkılar seslendirilecek. Bütün halkımız konserimize davetlidir. Halkımızın Unesco ve Türksoy'un tarafından da düzenlenen konserlerin ve büyük organizasyonlar serüvenine katılmanız Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olarak bizler için büyük şeref ve onur olacaktır. WhatsApp Image 2022-12-14 at 02.41.16

FİKRET AMİROV MUTLU BİR SANATÇIYDI

Hayatını kaybeden oğlundan bir hatıra bulmak için enkaz başında bekliyor Hayatını kaybeden oğlundan bir hatıra bulmak için enkaz başında bekliyor

Azerbaycan'ı dünyaya tanıtan kompozisyon ekolünün en değerli temsilcilerinden biri olan Fikret Amirov'un bu yıl 100’üncü yaşı tamamlanıyor. Onun yaratıcılığı, 20. yüzyıl Azerbaycan Müziği tarihinin en parlak sayfalarından biridir.

Bestecinin yaratıcı fikir ve düşünceleri geniş bir kitleye hitap etmektedir. "Azerbaycan müziğinin, dünyanın her yerinde duyulmasını hep istemişimdir. Çünkü insanların müziği ile bu konuda bir fikir oluşturabiliyorsunuz. Tüm hayatını bu hayaline kısmen de olsa gerçekleştirebilseydim, kendimi mutlu sayardım" diyen Fikret Amirov, kelimenin tam anlamıyla mutlu bir sanatçıdır. Çünkü yaşadığı dönemde hayali gerçek olmuştur.

Fikret Amirov'un eserleri kurulduğu günden bu yana sadece Azerbaycan'da değil, Rusya, Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, Meksika, İran, Türkiye, Mısır, İsveç, Fas ve diğer ülkelerde de icra edilmiş ve büyük bir başarı sağlamış, dinleyicilerinden büyük bir sempati toplamış, Azerbaycan kültürünün başarılarını kazanmış ve sergilemiştir.

 WhatsApp Image 2022-12-14 at 02.41.15 (3)

 

FİKRET AMİROV BİR LİRİK BESTECİDİR

Besteci Amirov’un müziklerini; Niyazi(Azeri), Natan Rakhlin, Nikolai Anosov, Gennady Rojdestvenski, A.Staserich, Yevgeny Svetlanov (Rusya), Leopold Stokowski (ABD), Charles Munch(Fransa), German Abendiof gibi dünyaca ünlü şefler seslendirdi.

Fikret Amirov, dünya müziği sanatının en önde gelen ezgi bestecileriyle aynı seviyede olmayı hak eden bir bestekârdır. Parlak Rus bestecisi D. Shostavovich bunun hakkında şunları söyledi: "Melodi, Fikret Amirov'un müziğinin ruhudur" bestecinin tüm eserleri, geniş armonileri ve eşsiz melodileri ile ayırt edilir. Enstrümantal çalışmaları da doğası gereği rakaldir. Fikret Amirov bir lirik bestecidir. Müziğinde fikir, içerik ve biçim ne olursa olsun güfte her zaman öncü unsur olmuş ve bestecinin tüm yaratıcılığına sirayet etmiştir.

Fikret Amirov, Azerbaycan müzik tarihine gerçek bir yenilikçi, yeni türler ve yeni temalar getiren bir sanatçı olarak girdi. Halkının kadim ve zengin musiki düşüncesini, dahi Üzeyir Hacıbeyli'nin geleneğini ve modern bestecilik ekolünün yaratıcılık ilkelerini derinden özümsemiş olan Fikret Amirov, eserleriyle milli senfonik müzikte yeni bir sayfa açmış.

Besteci, Şur, Kürd Avşarı ve Gülistan Bayati-Şiraz yapıtlarıyla müzikte yeni bir tür olan senfonik makam türünü yaratmıştır. 1948'de Şur ve Kürd Avşarı senfonik makamları Amerika'da ünlü orkestra şefleri olan Stokovski ve Charles Munch taraflarından yönetilmiş, bu konser Amirov'u tüm dünyaya tanıtmış ve Doğu Senfonik müziğinin doğuşu olarak nitelendirilmiştir.”  WhatsApp Image 2022-12-14 at 02.41.15 (1)

FİKRET AMİROV KİMDİR?

1922 yılında Azerbaycan’ın Gence şehrinde dünyaya gelen Fikret Amirov, genç yaşta piyano ile tanışarak parçalar bestelemeye başladı. Gence’de Müzik Okulunu bitiren Amirov, günümüzdeki Bakü Müzik Akademisi’nde yüksek eğitime başladı. Bu okulda Boris Zeydman ve Üzeyir Hacıbeyov’un öğrencisi oldu. 1941’de Nazi Almanya’sı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) saldırdıktan sonra 19 yaşında olan Fikret Amirov Sovyet Ordusunda hizmete başladı. Savaş esnasında yaralanan Amirov, ordudan terhis edildi. Terhis olduktan sonra Bakü’ye dönen Fikret Amirov, Azerbaycan Devlet Konservatuarında eğitime devam etti.  En önemli çalışmalarından birisi öğrencilik yıllarında yazmış olduğu “Nizami'nin Hatırasına” olan başeseri besteledi. 1948 yılında konservatuardan mezun oldu. Senfonik Mugam başardığı yaratıcı bir çalışmadır. Amirow'un ömrünün son yıllarında bestelediği operası “Sevil”, “Mugam Şur”dan sonra dünyanın her yerinde ünlü besteler arasında takdir edilen bir eserdir. Diğer önemli bir çalışması da Zeynalli anısına yaptığı “a romance” adındaki eseridir. 1980'de 1001 Gece balesinin müziğini yazdı. Bale sadece ülkemizde değil yurt dışında da fevkalade başarılı oldu. Fikret Amirov 20 Şubat 1984’te Bakü’de hayata gözlerini yumdu.

Haber: Ömer Harmankaya