Kimyasal içermeyen ve doğal malzemelerle hazırlanan cilt bakım maskeleri, pratikliği ve etkinliği sayesinde çok fazla tercih edilirken son zamanlarda artan maliyetler sebebiylede oldukça fazla rağbet görüyor. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olanların, maskeyi önce kolunun bir bölümünde denedikten sonra yüzüne uygulaması öneriliyor.

Yenilenmiş Bir Cilt İçin Peeling Etkili Bal ve Badem Maskesi

Cildinizi yenilemek ve tazelemek için doğal bir çözüm arıyorsanız, evde kolayca hazırlayabileceğiniz bal ve badem maskesi yapmak doğru olacak. Bu doğal peeling maskesi, cildinizi ölü hücrelerden arındırarak daha yenilenmiş ve taze bir görünüm kazandıracak. Bal badem maskesinin malzemeleri de şu şekilde; 1 yemek kaşığı bal, 2 adet badem, 1 çay bardağı da limon. Maske şu şekilde hazırlanıyor; öncelikle Bademleri toz haline getirilerek karıştırılır. Sonra toz haline gelen bademler bal ile bir araya getirilir. Bal, cildi nemlendirerek besleyici özelliğe sahip olduğundan doğru bir tercih olarak çoğu maske tariflerinde de kullanılıyor. Bal ile bir araya gelen karışıma limon suyu eklenir limon suyunu az miktarda koymak doğru olacak. Limon suyu da cilt lekelerini açarak cilde parlak bir görünüm sağlar. Hazırlanan maske karışımını cilde dairesel hareketlerle uygulamak kan dolaşımını hızlandıracak. 15 dakika yüzde bekletildikten sonra maskeyi sadece su ile durulanıyor. Bu doğal peeling maskesi, cildinizi ölü hücrelerden arındırarak daha yenilenmiş ve taze bir görünüm kazandıracak. Haftada bir kez uygulayarak, cildinizdeki farkı kısa sürede görebilmek mümkün.

Sivilce ve Akneye Karşı Limon Maskesi

Sivilce ve akne sorunu, hormonal değişimler, sağlıksız beslenme ve stres gibi faktörler nedeniyle hemen hemen herkesin her yaşta yaşadığı istenmeyen bir cilt sorunudur. Ancak evde kolayca hazırlayabileceğiniz limon maskesi ile bu lekelerden kurtulmanız mümkün. Limon maskelerinin Malzemeleri ise şu şekilde; 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon, Maden suyu. İlk olarak, bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı limonu iyice karıştırın. Bal, cildinizi nemlendirip beslerken limon, sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla cildinize nazikçe uygulayın. Maskeyi cildinizde 20 dakika bekletin. Bu süre, maskenin etkili olması için yeterlidir. Bekleme süresinin ardından, bir parça pamuğa döktüğünüz maden suyu ile cildinizi temizleyin. Maden suyu, cildinizde kalan limon ve bal karışımını tamamen temizleyecektir. Ciltte limon kalıntısı kalmadığından emin olmak gerekiyor. Aksi takdirde, güneşe çıkıldığında yeni lekeler oluşabilir. Bu nedenle cildinizi iyice temizlediğinizden emin olun. Bu doğal limon maskesi, sivilce ve akne izlerini azaltarak cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Muhabir: MELİKE ALGAN