Türkiye, 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Türkiye genelinde 60 milyondan fazla kişinin oy kullandığı Cumhurbaşkanı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve ATA İttifakı adayı Sinan Oğan yarıştı. Hiçbir aday seçimin ilk turda bitmesi için 50 artı 1 oya ulaşamadı ve seçim ikinci tura kaldı. Seçimin ikinci turu ise 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek.

Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti

Kahramanmaraş_city_center

6 İL YÜZDE 70’İN ÜZERİNDE DESTEK VERDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kahramanmaraş en büyük destek veren iller arasındaki yerini korudu. 753 bin 539 seçmenin bulunduğu Kahramanmaraş’ta belirli noktalara 2 bin 405 sandık kuruldu. 643 bin 603 seçmenin oy kullandığı seçimde, 453 bin 535 oy Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, 140 bin 66 oy Millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 34 bin 729 ATA ittifakı adayı Sinan Oğan, 2 bin 655 oy ise Muharrem İnce aldı.  Çıkan sonuca göre, yüzde 71.88’lik oy oranıyla Kahramanmaraş bir kez daha tercihini AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. Geçmiş dönemlerde de AK Parti’ye yüzde 70’in üzerinde destek veren Kahramanmaraş, 14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yine rekor kırdı. Bayburt, Gümüşhane, Yozgat, Rize, Kahramanmaraş ve Aksaray gibi iller Erdoğan’a yüzde 70’in üzerinde oy verdi.

Haber: Eyüp Kaan Atlı