2021 yılında Muharrem İnce önderliğinde kurulan Memleket Partisi, kısa zaman içerisinde Türk halkından büyük bir teveccüh gördü. Teşkilatlanmalarını tamamlayan ve kurulduğu günden bugüne hızla büyüyen Memleket Partisi, 2023 Genel Seçimlerinde oy pusulasındaki yerini alacak. Türkiye il ve ilçe teşkilatlanmaları ile güçlenmeye devam eden Memleket Partisi, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan Genel Seçim ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi hazırlıklarına başladı. Genel Başkan Muharrem İnce, Türkiye’de gezmedik şehir bırakmayarak partisinin politikalarını vatandaşlara anlatmaya devam ediyor. 54 ildeki teşkilatlarıyla 2023 Genel Seçimlerine ve Cumhurbaşkanlığı seçimine hazır olan Memleket Partisi’nin Kahramanmaraş İl Başkanı Emre Kazancı, seçim öncesi gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Emre Kazancı, Kahramanmaraş’ın hak ettiği hizmeti almadığını savundu. Başkan Kazancı, “Ben bu şehrin bir adamıyım, bu şehrin sahipsiz olduğunu, öksüz olduğunu, bölgenin yetim çocuğu olduğunu düşünüyorum. Çevremizdeki bütün iller her türlü olanağa sahipken, bütün hizmetleri olabildiğince alıyor. Kahramanmaraş 20 yıldır AK Parti’ye en yüksek oy veren illerden bir tanesi ama verdiği oyun karşılığını asla almıyor. İşin bir de şu tarafı var: ağlamayana emzik yok. Eğer şehir için bir şey istenmezse kimse durduk yerde şehir için bir şey yapmaz” şeklinde konuştu.3-MUHARREM-INCE-GUZELYALI-ZIYARETI

BU ŞEHRİ, KAHRAMANMARAŞLILAR YÖNETMİYOR!

Memleket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Emre Kazancı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Kahramanmaraş yöneticilerinin, Kahramanmaraş’ta doğmuş, yetişmiş olmaları gerek. Bu yöneticiler, siyasetten sonra dönüp Kahramanmaraş’a yerleşmeli. Uzun süredir bu şehri, Kahramanmaraşlılar yönetmiyor. Yöneticiler, belki de görevleri sona erdikten sonra bu memlekette yaşamayacak. Bu insanların Kahramanmaraş’a bir vefa borcu yok ki bu memlekete hizmet etsin. Ben bu şehirde büyümüş, bu şehirde okumuş, bu şehirde yetişmiş, bu şehirde ekmek yiyen birisiyim, benim mezarımda bu şehirde olacak. Yarın bir gün siyasette bir yerlere gelip gittiğimde döneceğim yer burası, ben bu vatandaşların arasında her zaman bulunacağım. İnsanlara bir şey vaat ederken ya da bir söz verirken tekrar bu memlekete döneceğimi bildiğim için verdiğim sözleri yerine getirmek zorundayım.1-87

HALK BİZİ TANIRSA SEVECEK VE DESTEKLEYECEKTİR

Kahramanmaraş’ta zor bir seçmen kitlesi yok, Kahramanmaraş halkı ikna edilebilir. Ben uzun süredir siyaset yapan bir ailenin ferdiyim, ‘siyasetin içerisinde doğdum’ diyebilirim. Kahramanmaraş’ın siyasi tarihini bir incelersek: Kahramanmaraş halkı bilinçli bir halktır. Doğruyu anlatırsanız, ikna ederseniz her türlü oy alırsınız. 1950’li 1960’lı yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), en fazla milletvekili çıkaran ve belediye başkanlarını çıkaran partiydi. Bu şehir, hizmet edeceğine inandığı güvendiği partiye oy verir. Ben de bu şehrin bir evladıyım, bu şehir ne düşünüyorsa, ne hissediyorsa ben de onu hissediyorum. Ben de onlardan biriyim halk beni tanıyor, ben de halkı iyi tanıyorum dolayısıyla da sahaya indiğimde bu konuda zorlanacağımı düşünmüyorum. Halk bizi görürse bizi tanırsa, kucaklayacak, sevecek ve bizleri destekleyeceklerdir.

GENEL BAŞKANIMIZ MUHARRREM İNCE’YE MÜTHİŞ BİR İLGİ VARDI

Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce, geçtiğimiz ay kente geldi. Her ne kadar anketlerde çok komik rakamlar gözükse de Kahramanmaraş halkının Sayın Muharrem İnce’ye olan ilgisi inanılmazdı. Esnaf ziyaretlerinde bir yerden bir yere geçerken 100 metrelik mesafeyi 45 dakikada yürüdük. Halkın fotoğraf çektirmek istemesi, imza istemesi, sohbet etmek istemesi bizleri çok mutlu etti. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen İl Başkanları Toplantısı’nda da Başkanımız Kahramanmaraş’taki teveccühü unutamadığını dile getirdi. Seçim startı verildikten sonra, Kahramanmaraş halkından yana hiçbir soru işaretim yok. Bizler dürüst siyasetimizle, projelerimizle, memleket sevdasıyla kendimizi halka anlatacağız ve halkın da bizlere güveneceğine inancım tam. Siyaset uzun soluklu bir serüven, anlık günlük düşünmüyoruz. Bizim çizgimiz belli, söylemlerimiz belli, biz duruma göre karşımızdaki adama göre, mahalleye göre, şehre göre söylem üreten siyasetçiler değiliz, öyle bir parti de değiliz. Bugün burada ne söylüyorsak, her yerde de aynı şeyi söyleyeceğiz. Uzun vadede vatandaşlar bizi tanıyacak ve bizi sahiplenecektir.fghfgjghjk

SİYASETTE BU DÜZENİN DEĞİŞMESİ LAZIM!

Türkiye’de seçim yapılmıyor, artık herkes atama ile göreve geliyor. Belediye başkanlarını milletvekillerini biz seçmiyoruz. Genel başkanların atadığı, genel başkanların işaret ettiği insanlar seçmenin önüne sunuluyor. Kahramanmaraş yüzde 70 ile AK Parti’ye oy veren bir şehir, şu an AK Parti’den 5 milletvekili var. Sahaya çıkın, 5 milletvekilinin ismini 100 kişi sayarsa ben de hiçbir şey bilmiyorum. İl başkanlarını ve ilçe başkanlarının isimlerini 50 kişi sayarsa istifa ederim. Türkiye siyaseti garip bir hal aldı, vatandaşlar isimlere değil partilere oy veriyor. Bugün dışarıya çıkın ‘Yarın seçim olacak, milletvekilliğinde hangi partiye oy vereceksin’ diye sorun, ya Recep Tayyip Erdoğan ya da Kemal Kılıçdaroğlu derler. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimini karıştırıyoruz. Milletvekilliği seçiminde milletvekilini seç, o senin temsilcin olacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanını seç. Türkiye siyasetinde düzeltilmesi gereken şeylerden bir tanesi bu, dolayısıyla seçilen kişi halk tarafından seçildiğini bilirse, o seçilen kişi halka hizmet eder ancak seçilen genel başkan tarafından seçildiğini bilirse genel başkanına hizmet eder. Siyasette bu düzenin değişmesi lazım. Bu konuda biz gururluyuz; Memleket Partisi’nin tüzüğü, Türkiye’deki partilerin arasında en demokratik tüzüktür. Bu yüzden de çok mutluyuz.

BU TOPRAKLARDAN ALINACAK VERİM BÜTÜN AKDENİZ BÖLGESİNİ BESLER

Memleket Partisi olarak bizim bir tarım politikamız var. Bu şehrin geleceği, bu toprakların geleceği tarım ve hayvancılıktan geçiyor. Biz öyle güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bu topraklar insanlık tarihinin doğduğu topraklardır. Bu topraklardan alınacak verim bütün Akdeniz bölgesini besleyecek potansiyelde ama maalesef yeterince üretim yapılmıyor. Bazı politikalar vardır, devlet politikası olmak zorundadır. Bu politikalar hükümetlere göre değişiklik göstermemelidir. Bunlar tarımdır, sağlıktır, içişleridir, eğitimdir. Bu politikalar, hükümet politikası değil devlet politikası olmalıdır, kim gelirse gelsin bu politikalara dokunmamalıdır.

PROJELER UZUN VADELİ OLMALI

Bir ülkenin bir şehrin yöneticilerinin projeleri 100 yıllık olmalıdır. 100 yıl sonrayı hesaplayarak projeler üretilmelidir. Şehrimizin de en büyük kanayan yarası da budur. Şu an ki yöneticilerin bırakın 100 yılı, yarını gördüklerinden emin değilim. Havalimanı sorunu yıllardır çözülemiyor. Havalimanı açılalı yaklaşık 30 yıl oldu. O zaman ki yöneticiler, bu şehrin büyüyeceğini, yapılan havalimanın yetmeyeceğini, yerinin doğru olmadığını, tespitin yanlış yapıldığını görmedi mi? Bugün bir şey üretilecekse, bir proje hayata geçirilecekse uzun vadeli düşünülüp yapılması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’a hızlı tren hattının geleceğini söylemişti. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru açıklanan projede hızlı tren hattında Kahramanmaraş yok. Bunun haricinde Kuzey Çevre Yolu hala tamamlanmadı. Kahramanmaraş bunları hak etmiyor.

100 BİN İMZA TOPLAMAMIZ GEREKİYOR

Biz Memleket Partisi olarak seçime hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı ve seçim takvimi de hemen hemen belli oldu. Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı gösterebilmek için 100 bin imza toplamamız gerekiyor. Bununla ilgili bütün şehirlerde bir altyapı çalışması yaptık, bu konuda bizde Kahramanmaraş’ta hazırız. 100 binden fazla imza toplayacağımızı düşünüyoruz. Bizim birinci önceliğimiz Sayın Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı yapmaktır. Alabileceğimiz maksimum oyu almak istiyoruz. Sayın İnce bugün maalesef pek fazla ulusal basında yer almıyor. Bizde bu açığı sahada daha çok çalışarak kapatacağız. Sayın Genel Başkanımızın ‘Bu seçim, bizim tırnaklarımızı geçirip tutunma seçimimizdir’ diyor. Bu seçimde alacağımız oy, geleceğimizi de belirleyecek. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. Temiziz, dürüstüz, olduğumuz gibiyiz ve memlekete hizmet etmek için varız.

İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ

İttifak yapmayacağız. En son İl Başkanları Toplantısı’nda gündemimiz buydu. Genel Başkanımız diğer genel başkanlar gibi değil, halkın, vatandaşların, teşkilatların sesine kulak veriyor. Bu konuyu da biz il başkanlarına sordu, il başkanları olarak da görüşlerimizi belirttik. Ben de dâhil olmak üzere birçok il başkanı, ittifaktan yana olmadığımızı söyledik. İttifakla koalisyonu birbirine karıştırıyoruz. Seçimden önce ittifak olmaz. Hele 2 turlu seçimlerin ilk turunda ittifak hiç olmaz, 2. turda ittifak olur. Burada birinci değilseniz, hedefiniz seçimi 2. tura bırakmak olmalıdır. Seçim 2. tura kalırsa destek istenilebilir. 6’lı masayı görüyorsunuz, her yerinden çatlıyor. Yarın daha da çatlayacak. Masadaki her genel başkan farklı şeyler söylüyor. Daha seçilmeden böyle çatlak sesler çıkıyor, seçilirlerse ne olur onu da bilmiyorum. 6’lı masanın adayının hala açıklanmaması umarım bir stratejidir, yok kararsızlarsa vay halimize ama adayın belli olduğunu düşünüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı olacak diye tahmin ediyorum. Ayrıca, Kılıçdaroğlu, adaylığını 12 Şubat’ta açıklayacak diye hissediyorum.

Doktor olma hayalini çadırda ders çalışarak sürdürüyor Doktor olma hayalini çadırda ders çalışarak sürdürüyor

SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN İTTİFAKA VARIZ

Oy namustur, oyları korumak da siyasi partilerin görevidir. Seçim yasası belli, hangi partilerin sandıklara gözlemci verebileceği de belli. Biz Memleket Partisi olarak sandıklara gözlemci veremeyeceğiz. Genel Başkanımız da açıkladı, bizde söylüyoruz: ittifak yapacaksak seçim güvenliğinde yapalım. Herkes gücünün yettiği kadar sandıklara sahip çıksın. Biz Memleket Partisi olarak da bütün teşkilatımızla seçim güvenliği için sandıkları korumak için oy namusunu korumak için her şeyi yapmaya hazırız. Diğer partilere sesleniyorum: iyi niyetiniz varsa sandık güvenliğinde ittifak kuralım. Bütün sandıklara sahip çıkalım, net sonuçları görelim ve 2018’deki seçim fiyaskosunu bir daha yaşamayalım. Memleket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı olarak, diğer tüm il başkanlarına çağrıda bulunuyorum: seçim güvenliği için ittifaka varız.”

Haber: Ömer Harmankaya