Elbistan’da yerel halk arasında Kayaburnu olarak da bilinen Damlalı Mağarası, 20 metre yüksekliğiyle ve damlayan su damlacıklarıyla merak uyandırıyor. Mağaranın içinde bulunan yedi farklı noktadan damlayan su, zamanla taşları oyarak içlerinde biriken suları oluşturmuş, oluşan bu sular yöre halkı tarafından kutsal kabul sayılıyor. "Yedilerin Ocağı" olarak anılan bu mağara rivayete göre, Eshab-ı Kehf'in yedi uyurların bir süre burada yaşadığı ve bu suları kullandıkları söyleniyor. Mağarada bulunan yedi su teknesinin her birinin, Yedi Uyura ait olduğu düşünülüyor ve bu nedenle mağara, dindar kişiler tarafından büyük bir saygıyla ziyaret ediliyor.

Fgbdfb

MAĞARA KUTSAL SAYILIYOR

Ziyaretçiler tarafından bu mağara kutsal sayıldığı için en güzel kıyafetler giyilerek ve abdestli olarak ziyaret ediliyor. Ziyaretler sırasında dua ediliyor, yemek yapılıp ikram ediliyor ve özellikle çocuğu olmayan kadınlar, bahtı bağlanan genç kızlar ve evlilik sorunları yaşayanlar dileklerinin gerçekleşmesi için bu mağaraya gidiyor.

DİLEKLERİ KABUL EDEN SU

Ziyaretçiler, mağaradaki yedi farklı teknedeki suyu birer avuç alarak bir kapta topluyor ve bu suyla abdest alıyor veya içiyor. Bu şekilde dileklerinin kabul olmasını umut ediyorlar. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, bu sularla banyo yaparak çocuk sahibi olacaklarına inanıyorlar.

Muhabir: Sibel Gürle