Elbistan’ın merkezine 8 km uzaklıkta yer alan ve halk arasında “Kız Kalesi” olarak bilinen yapı, tarihi ve stratejik önemiyle dikkat çekiyor. Kale, Kalealtı Mahallesi'ne yakın yüksek bir kayalık tepeye inşa edilmiştir. Yapının inşasına dair herhangi bir kitabe bulunmuyor ve bu nedenle kesin yapım tarihi bilinmiyor. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda kalenin Ortaçağ Dönemi’ne ait bir Roma eseri olduğu düşünülüyor.

928686

KIZ KALESİ YÖREDE İNŞA EDİLEN BÜYÜK KALELERDEN BİRİSİ KONUMUNDA

Kalenin büyük çoğunluğu zamanla yıkılmış olup, günümüze sadece doğu ucundaki bir burç ve birkaç yıkıntı kalmıştır. Kalenin iç kısmındaki mekânlar da zaman içerisinde yıkılmıştır. Mevcut kalıntılara bakıldığında, Kız Kalesi'nin yörede inşa edilen büyük kalelerden biri olduğu anlaşılıyor.

Elbistan Kız Kalesi

STRATEJİK OLARAK ÖNEMLİ BİR KONUMDA BULUNUYOR

Stratejik olarak önemli bir konumda bulunan Kız Kalesi, geniş ovayı ve geçit bölgesini kontrol altında tutmaktadır. Afşin bölgesindeki kalelerle irtibat hâlinde olan Kız Kalesi, Elbistan’da inşa edilen en büyük kaledir. Yüksek bir tepenin üzerinde yer almasından dolayı kaleye aynı zamanda “Kalealtı” ismi de verilmiştir. Bu kale, Elbistan’ın tarihi ve kültürel zenginliğini gözler önüne sermektedir.

Muhabir: RIDVAN GÖKÇE