31 Mart Pazar günü gerçekleşen Mahalli İdareler Yerel Seçimleri sebebiyle Kahramanmaraş’ta büyük bir heyecan yaşandı. Kentte belediye başkanlıkları 4 parti arasında bölünürken, ilk defa yerel seçimlere katılan Yeniden Refah Partisi 3 ilçede yarışı önde tamamladı. Merkez ilçe Dulkadiroğlu başta olmak üzere Türkoğlu ve Göksun ilçelerinde de en yüksek oyu alarak belediyeleri kazanan Yeniden Refah Partisi’nin Onikişubat ilçesindeki yarışı da bir hayli çekişmeli geçti. Açıklanan rakamlara göre AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Adayı Hanifi Toptaş 88 bin 466 oy alırken, Yeniden Refah Partisi Onikişubat Belediye Başkan Adayı Dr. Fatih Mehmet Ceyhan 83 bin 510 oy alarak, Toptaş’ın 4 bin 956 oy gerisinde kaldı.

Whatsapp Image 2024 04 02 At 4.06.15 Pm-1

CEYHAN, İLÇE SEÇİM KURULU’NA İTİRAZDA BULUNDU

Ancak, Yeniden Refah Partisi tarafından, Onikişubat ilçesinde gerçekleşen oy sayımında kendilerinin aleyhine bir sayım olduğu ve seçimde hile yapıldığı iddia edildi. Konu kapsamında Dr. Fatih Mehmet Ceyhan, oyların yeniden sayılmasına veya seçimin tekrarlanmasına yönelik İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a göre, sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı 2 Nisan dün saat 15.00'e kadar ilçe seçim kurullarına itirazda bulunuldu. Bu itirazların ilçe seçim kurulları tarafından 4 Nisan Perşembe günü yarın saat 17.00'ye kadar da karara bağlanması gerekiyor.

Ekran Görüntüsü 2024 04 02 161022

ONİKİŞUBAT İLÇESİNDE SEÇİMİN TEKRARLANMASINI İSTİYORUZ

Konuya ilişkin Ceyhan şu açıklamalarda bulundu; “Bizim şu ana kadar ulaştığımız ıslak imzalı tutanaklara göre, AK Parti 67 bin 589 oy, Yeniden Refah Partisi 65 bin 631 oy aldı. Buna göre aradaki fark bin 958 oydur. Ulaşamadığımız da 201 adet sandık var ve tarafımıza bu sandıklara ulaşıp gerçek rakamları kurula verme şansımız olması için ek süre ve elimizde olmayan bu sandıkların ıslak imza tutanaklarını ilçe seçim kurulundan tarafımıza verilmesini talep ettik. Tüm bu sebeplerden dolayı belirtilen sandıklarda geçersiz oyların yeniden sayılmasını, tüm sandıkların yeniden sayılmasını ve Onikişubat ilçesinde seçimin tekrarlanmasını istiyoruz.”

Editör: Çağatay Gedik