Abdullah Deveboynu-1Enflasyon ve dövizdeki dalgalanmalardan en fazla olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen Mobil iletişim sektöründe düzenlemeler yapılması için yetkililere çağrıda bulunan MOBİSAD Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdullah Deveboynu, sektörün zor bir dönemden geçtiğini kaydetti. Döviz kurlarındaki artış ile fiyatların yükselmesinin ardından BDDK'nın yürürlüğe aldığı taksit kısıtlama kararı ile tüketicilerin cep telefonuna ulaşımı zorlaştığını aktaran Deveboynu, “2018 yılında taksit kısıtlama kararı alındığında döviz kuru 4.75 seviyelerindeyken, ürün fiyatları birçok modeli kapsamaktaydı. Günümüzde 18 seviyelerine seyreden döviz kurlarında oluşan fiyatlar artık taksitle cep telefonuna ulaşabilecek modelleri çok yüksek oranda kısıtlamıştır. Bu durum vatandaşlarımızın ihtiyacı olan teknolojiye ulaşabilmesinin önündeki en büyük engeldir” açıklamasında bulundu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 3 YILDA BİR ÖTV'SİZ CİHAZ ALMA HAKKI TANINMALI

Üniversite öğrencilerine ÖTV'siz cihaz alma hakkı tanınması gerektiğinin altını çizen Deveboynu, “Geleceğimizin teminatı gençlerimize 3 yılda bir ÖTV'siz cihaz alma hakkı tanınmasını, gençlerimiz ve sektörümüz adına istiyoruz. Pandemi sonrası ülkemiz ve dünyada oluşan ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda en azından gençlere bu hakkı tanımamız gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

5 BİN TL TAKSİT KISITLAMASININ 15 BİN TL OLARAK ESNETİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Vatandaşların teknolojiye ulaşmasının kolaylaşması için taksit kısıtlamasının esnetilmesi gerektiğini savunan Abdullah Deveboynu, “Vatandaşlarımız, özellikle gençlerimiz taksit kısıtlaması ve yüksek vergilerden dolayı tercih etmedikleri ve ihtiyaçlarını karşılamayan teknolojiyi almak zorunda kalmaktadır. Aldıkları ürünler ihtiyaçlarını karşılamayınca, tekrar birçok şeyden tasarruf ederek tercih ettikleri ürünleri almak durumunda kalıyorlar ya da kayıt dışına yönelmek mecburiyetinde kalıyorlar. Bu durum sonuç olarak cari açığa neden olmaktadır. Bu sebeple cep telefonunda uygulanan 5 Bin TL taksit kısıtlamasının 15 Bin TL olarak esnetilmesini talep ediyoruz. Böylelikle her kesim taksitli cihaza ulaşacak, devletimizin kayıt dışılıktan doğan kayıpları son bulacaktır. Kayıt dışının son bulmasıyla birlikte oluşan kaynak ile gençlerimize ÖTV indirimi yaparak; sektörümüz, vatandaşımız ve ülkemize katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.Foto_1664354715

CARİ AÇIĞI ENGELLEMEK İÇİN ALINAN KARARLARIN SAHADA AKSİNE ARTTIRDIĞI SONUÇLAR KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR

Cep telefonu ithalatını baskılamak için uygulanan kararların daha çok kayıt dışına yönlendirdiğini belirten Deveboynu, “Mobil iletişim sektörü vatandaşımızın hayatına direkt dokunan, ülke ekonomisine ve gelişimine ciddi katkıları olan bir sektördür. Bu nedenle cari açık oluşturan sektör olarak değerlendirilmemizin sığ bir düşünce olduğunu savunuyoruz. Bu bakış açışı ile değerlendirmenin birçok faydadan yoksun kalmamıza sebep olduğunu gözlemliyoruz. Toplam ithalatın yüzde 1'ini dahi oluşturmayan cep telefonu ithalatını baskılamak için uygulanan kararlar daha çok kayıt dışı gibi alternatif kanallara vatandaşımızı yönlendirmekte ve teknolojiye ulaşımını zorlaştırarak mağduriyetlerine sebep olmaktadır. Ayrıca cari açığı engellemek için alınan kararların sahada aksine arttırdığı sonuçlar karşımıza çıkmaktadır” şeklinde konuştu.10986386784306

TALEPLERİMİZİN UYGUN GÖRÜLMESİNİ İSTİRHAM EDİYORUZ

Deveboynu, son olarak şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın teknolojiyi efektif kullanabilmeleri için teknolojiye ulaşımının kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Ekonomik koşulları da değerlendirdiğimizde yüzde 30 üzerinde tahmin ettiğimiz kayıt dışılığın önlenmesi, Devletimizin zarar görmemesi ve 800 bin dolaylı istihdam sağlayan bir sektöre nefes olması için taleplerimizin uygun görülmesini istirham ediyoruz” diyen Deveboynu, şunları söyledi; “Bizler her şeye rağmen aynı özveri ve sorumluluk ile sektörümüzün ülkemize olan katkısını artırmak için gayret ile çalışmaya ve hükümetimize gerekli bildirimleri yapmaya devam ediyoruz. İvedilikle bu sorunların ortadan kalkması için taleplerimizin değerlendirilmesini ve ilgili uygulamaların hayata geçirilmesini rica ediyoruz. MOBİSAD olarak bu konuda görev almaya ve destek olmaya hazırız.”