Kahramanmaraş’ın 789 bin metrekarelik devasa fuar alanı EXPO 2023, yarın saat 16.00’da misafirlerine kapılarını açıyor. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek öncülüğünde, büyük çaba ve azim sonucuyla, depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’a kazandırılan, ana teması doğa dostu şehir ve duyarlılık olan dünya projesi EXPO 2023, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın teşrifleriyle açılacak olup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da açılışa video konferans yöntemiyle katılım sağlayacak. Alanda, hobi evleri, Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi, İnovasyon Merkezi, Amfi Tiyatro, Aquapark ve Eğlence Parkı, Nikâh Sarayı, çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler ile 70 bin metrekarelik Türkiye ve Avrupa’nın en büyük yapay gölü bulunuyor. Proje 3 ay süreyle devam edecek olup, organizasyon sonunda alan Millet Bahçesi olarak kullanılacak.

2 MİLYON KİŞİNİN KATILMASI HEDEFLENİYOR

Alanda 23 ülkeyi temsil eden ülke bahçeleri de bulunuyor. Yurt dışından gelecek olan bu temsilciler, bahçelerinde yöresel ürünlerini ve yemeklerini tanıtabilecek. Organizasyona yurt içi ve yurtdışından 2 milyon kişinin katılması hedefleniyor. Bu sayede EXPO, dünya genelinden katılım sağlayan ziyaretçiler ve katılımcılara ilham kaynağı olacak büyük bir etkinlik olacak ve ziyaretçiler EXPO alanının keyfini çıkarırken farklı kültürlerle tanışma fırsata bulacak.

KAHRAMANMARAŞ’I TANITACAĞIZ

EXPO alanında çeşitli projelerin bir araya getirildiğini belirten Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bir dünya projesi realize ettik, gerçekleştirdik. Bugün, öğleden sonra saat 4’te Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Bey'in teşrifleriyle, Cumhurbaşkanımızın da video konferansla katılacağı bir açılış yapacağız. Bildiğiniz gibi önümüz kış, o yüzden 3 ay süreyle burayı canlı tutmaya çalışacağız. EXPO'nun içerisinde kitap fuarı düzenleyeceğiz, gıda fuarı düzenleyeceğiz, tekstil fuarı düzenleyeceğiz. Yani Kahramanmaraş'ın özel ürünleriyle ilgili, şıralarıyla, tarhanalarıyla ilgili neler varsa onları tekrar hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-13 at 13.14.58

WhatsApp Image 2023-10-13 at 13.14.58 (2)

Depremde yıkılan tarihi mekanlar fotoğraflandı Depremde yıkılan tarihi mekanlar fotoğraflandı

Haber: Eyüp Kağan Atlı