6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta birçok gazetecinin ofisleri yıkıldı veya kullanılamaz hale geldi. Yıkıcı depremler sebebiyle bilgisayar, fotoğraf makinesi, video kamera gibi cihazlarını da kaybeden gazeteciler işlerini yürütmekte zorluk yaşarken, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, deprem bölgesi illere ziyaret gerçekleştirerek, basın mensuplarının sorunlarını ve ihtiyaçlarını ele aldı. Konu kapsamında, Hatay ve Gaziantep’i ziyaret eden Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Şener, Kahramanmaraş’ta da gazeteciler ile bir araya gelerek sorunlarını tek tek dinledi.

IMG_7932

KAHRAMANMARAŞ’TAKİ GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZLA İLGİLİ RAPOR SUNMAK İSTİYORUZ

EXPO 2023 Sergi Alanı’nda ki Arasta Çarşısı’nda düzenlenen toplantıda Şener, “Deprem bölgesinde,  gazeteciler cemiyetinin faaliyetleriyle ilgili meslektaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Şuan bizim organize ettiğimiz toplantının 2 aşaması var. Birincisi deprem bölgesindeki gazetecilerin sorun ve ihtiyaçlarını not etmek. Siz kuşkusuz yerel yöneticilerle, milletvekilleriyle bize göre çok daha yakın ilişkidesiniz ve sizin sorunlarınız onlar aracılığıyla Ankara’ya gidiyor ama Ankara’daki yetkililer bize cemiyet olarak, ‘Deprem bölgesindeki gazeteciler neler yaşıyor? Depremin 9’uncu ayında durum nasıl?’ Diye sorduklarında sizlerden aldığımız verileri sunacağız. Bakın Kahramanmaraş’taki gazeteci arkadaşlarımızın talep ve önerileri bunlar diye önlerine bir rapor koymak istiyoruz.

IMG_7898

Kahramanmaraş’tan Dünyaya Fair Play örneği Kahramanmaraş’tan Dünyaya Fair Play örneği

‘MOBİL BASIN EVİ’ ARACINDAN YARARLANABİLECEKSİNİZ

İkinci aşamamız ise buraya ‘Mobil Basın Evi’ adını verdiğimiz bir araçla geldik. Bu araçtan sizler istifade edebileceksiniz. Haber üretimi için ihtiyacınız olan ehrhangi bir ekipmana, teknik cihaza, yazılıma ihtiyaç duyduğunuzda cemiyeti arayarak bu aracı yanınıza göndereceğiz” diye konuştu.

Düzenlenen toplantıya katılan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunun altını çizdi.

Haber: Eyüp Kağan Atlı