6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, en çok hasarın ve yıkımın olduğu bölgelerden olan Azerbaycan Bulvarı’ndaki hemen hemen her yapı yıkılmıştı. Kahramanmaraş’ın kalbi konumunda bulunan Azerbaycan Caddesi ve Trabzon Caddesi’ndeki binaların yerle yeksan olmasına rağmen, mevzuata ve bilime uygun yapılan aynı bölgedeki TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası binası hafif hasar bile almayıp ayakta kalarak depremin simgesi haline gelmişti. Kentin çeşitli bölgelerinde planlanan kent tasarım projeleri içinde yer alan bazı sağlam yapıların da projeler kapsamında yıkılacağı belirlenirken, İnşaat Mühendisleri Odası binasının da yıkım planı içerisinde olduğu belirlendi. Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran, binanın yıkılıp yıkılmayacağı konusunda kendilerine net bir bilgi verilmediğini ancak rezerv alan ilan edilen kent merkezine ilişkin planlarda binanın yok sayıldığını gördüklerini ifade etti.

BU BİNA DEPREMİN SİMGESİ HALİNE GELDİ

Dalkıran, yenilenen kent planı kapsamında rezerv alan ilan edilen bölgelere yıkım kararı alındığında gidilecek bir yol kalmadığını belirterek; “Bu bina depremin simgesi haline geldi. Hiç zarar görmeden ayakta kaldı. Belki bir kısmının müze olarak değerlendirilmesi bile düşünülebilir. Buna rağmen yıkılacağı söylentilerini duyuyoruz ve planlarda bu binanın yok sayıldığını görüyoruz” dedi.

Kahramanmaraş’ta kız çocukları fileleri salladı Kahramanmaraş’ta kız çocukları fileleri salladı

İMO BİNASININ ARKASINDAKİ CAMİİ YIKILMAYACAK

Kentin merkezinin rezerv alan ilan edilmesinin ardından İMO binasının yıkılacağı iddialarına karşın binanın hemen arkasında bulunan, yine depremden sonra ayakta kalmayı başarabilen camiinin ise yıkılmayacağı iddiaları ortaya atıldı.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN