2000 yılında özel sektörden emekli olan ve kendisine bir uğraş arayan Mehmet Demir, çocukluğunda yaptığı ayakkabı boyacılığı işine geri döndü. Uzun yıllar şehrin farklı noktalarında seyyar olarak ayakkabı boyacılığı yapan 54 yaşındaki Mehmet Demir, 2 yıldır Kahramanmaraş’ın en işlek caddesi olan Trabzon Bulvarı üzerinde Şelale Parkın yanındaki 2 metrekarelik kulübesinde zanaatını icra ediyor.

 IMG_8488

SAĞLIĞIM EL VERDİĞİ SÜRECE DE BU İŞİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM

Mehmet Demir, sağlığında bir sıkıntı olmadığı sürece ayakkabı boyacılığını yapacağını belirtti. Demir, “Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yapıyordum, emekli olunca da kendimi meşgul edecek bir iş bulmam gerekiyordu, ben de çocukluğumda yaptığım ayakkabı boyacılığını tekrardan yapmaya başladım. Buradaki kazancım emekli aylığımın yanında ek bir gelir oluyor. Boş durmak bana göre, boş durunca kendimi kötü hissediyorum. Bu işi yaptığım için de mutluyum. Hasta olmadığım sürece işimin başındayım, bir tek Pazar günü öğle vakti açıyorum dükkânı. Haftanın 7 günü buradayım, emekliliğimi bu şekilde sürdürüyorum, sağlığım el verdiği sürece de bu işi yapmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.  

 IMG_8478

KUNDURA GİYENLERİN SAYISI BİR HAYLİ AZALDI

Kundura giyenlerin azaldığını ve bu yüzden işlerinin azaldığın ifade eden Mehmet Demir konuşmasına şu şekilde devam etti: “Burası dikkat çekiyor, buradan geçen herkes burayı fark ediyor ve bir dönüp bakıyor. Fotoğraf çeken de oluyor. Şehrin merkezinde olduğumuz için de Kahramanmaraş halkı burayı biliyor tanıyor. Günümüzde kundura giyenlerin sayısı bir hayli azaldı, özellikle gençlerimiz spor ayakkabısı giyiyor. Çocukluğumuzdaki iş potansiyeli yüksekti, şimdi kundura giyenlerin sayısı azaldı, kundura giyenlerde sık sık kundurasını boyatmıyor. Hal böyle olunca işlerimiz azaldı. Yine de buna şükür, ufak tefek işlerimiz oluyor, ekmek parasını çıkarabiliyoruz.”

 IMG_8467

BURADA BÖYLE BİR SIKINTIM YOK

Kulübeye geçtiği için mutlu olduğunu belirten Mehmet Demir, “Daha öncesinde Merkez Otobüs Durağının yukarısında kendime ait boya kutusuyla boyacılık yapıyordum. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden o bölgeye bir kulübe istemiştim. Kulübe için uygun bir ortam olmadığı için isteğim geri çevrilmişti. Bir süre o şekilde devam ettim. Yaz aylarında sıcaktan kış aylarında ise yağmurdan ve soğuktan olumsuz etkileniyordum. Zor şartlarda çalışıyordum, burada böyle bir sıkıntım yok. Bu kulübe de daha öncesinde başka bir arkadaş vardı o rahmetli olunca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi burayı bana tahsis etti. Bu kulübede de çalışmaya başlayalı 2 sene oldu. Burada memnunum çok şükür. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum burayı bana tahsis ettikleri için” dedi.

 

AYAKKABI TAMİRATI DA YAPABİLİRDİM

Mehmet Demir konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Ayakkabı boyacılığının haricinde ayakkabı astarı ve ayakkabı bağcığı satıyorum. Ayakkabı tamiratı yapamıyorum. Emekliliğimde ayakkabı boyacılığı yapacağımı bilseydim çocukken ayakkabı tamiratı işini de öğrenmek için ayakkabıcı da çalışırdım. Şuanda da ayakkabı boyacılığının yanında ayakkabı tamiratı da yapabilirdim. Belki de her şey daha farklı olabilirdi. Çoğu zaman müşteriler ayakkabı tamiratı için geliyor, ben de aşağıdaki ayakkabı tamiratı yapan Şahin Ustaya yönlendiriyorum.

Haber: Ömer Harmankaya